By: Venturist

Pokud si čtete informace a poslední noviny z naší republiky, tak často vidíte články a reportáže o tom, že u nás stále více přibývá lidí, kteří trpí nějakými psychickými nemoci.

Co může být jednou velkou příčinou tohoto růstu psychicky nemocných?

Přestože si to jen málo lidí uvědomuje, velký vliv na vznik různých psychických nemocí mohou mít právě počítače a veškerá nová technologie. Protože lidé ještě před pár lety vůbec nevěděli, co to počítač je. Vezměte si naše babičky možná i maminky, ty v mládí žádné počítače neznaly. Během této maličké chvilky se ta technika rozmohla natolik, že počítač už umí pracovat skoro lépe než člověk. Lidský mozek na to není připravený. Víte, že na každou změnu se musí také připravit lidské tělo, ale tato změna přišla tak rychle, že mozek to nestíhá.

Pak se jednoduše může stát, že starší, ale i mladí lidé, kteří byli zvyklí denně pracovat s počítačem, mají v hlavě zmatek, protože nedokážou pochopit, co a jak funguje, proč to tak je, že stačí jen kliknout a máte vše. Je to strašně mnoho informací, které musí náš mozek zpracovávat, ale on to nestíhá. Neumí to ještě protřídit tak, že by usoudil, jestli tuto informaci potřebujeme či ne a pak toho máme v hlavě strašně mnoho a když už člověk nad sebou ztrácí kontrolu, jednoduše vznikají psychické nemoci, protože mozek už si neví rady a smíchá vše dohromady.

Jak se tomuto lze vyhnout?

Říkat, že používat počítač a techniku dnešní doby co nejméně je hloupost. Pravdou je, že možná nějaký efekt by to mělo, ale většina z lidí to potřebují ke svému povolání, takže jej nemohou úplně vysadit z běžného života anebo studenti, kteří potřebují počítač ke svým studiím. Dnes už nejde techniku ignorovat. Avšak stačí jen čas, bude to dlouhý čas, než si náš mozek zvykne, ale my už jsme se dokázali přizpůsobit mnoha věcem a počítač nebude výjimkou.

Počítač nemůže za všechno

Je vědecky dokázáno, že technika mozek zatěžuje, ale není to jen počítač, který způsobuje psychické nemoci. Existuje velké množství dalších aspektů, které mohou být příčinou. Jedna z příčin a asi ta nejběžnější je stres. Když jsou lidé pod nějakým nátlakem a nestíhají, bojí se, že budou potrestání, tak jsou často pesimističtí a pak už je jen malý krůček k depresím a následným psychickým onemocnění. Někdy se to může stát, i když žijete v neustálém neklidu, když stále něco děláte, aniž byste se na chvíli zastavili a odpočinuli si, pak chybí jen něco, co neklapne podle vašich plánů a najednou se to na vás všechno sesype a také se může stát, že propadnete nějaké psychické nemoci.

Psychické nemoci jsou hrozné onemocnění, když najednou člověk, který byl inteligentní a sečtělý vůbec neví, co dělá, je to hrozný pohled. Avšak nikdy nevíme, jestli nepostihnou i nás.