By: Mikko Koponen

Bolesti kloubů, např. kolene, mohou udeřit kdykoliv. Většinou při pohybu jak při chůzi, tak i při běhu, i když při bolesti kolene nemá nikdo na běh ani pomyšlení. Koleno bolí i při stoupání do schodů nebo při ranním vstáváním. Občasné praskání v koleni, je normální. Nemělo by ale být doprovázeno bolestí. Pokud se bolesti objeví při pohybu nebo i v klidu, měl by se dotyčný obrátit na lékaře.

Průběh a popis bolesti

Pokud koleno bolí v předu, jde o problémy spojené s čéškou, pokud je bolest typická spíše vevnitř kolene, jde o poškození vazů nebo problémů s holenní kosti. Bolest ze strany kolene většinou značí poškození menisku. K bolesti se přidává i otok kolene, který nelze přehlídnout. Potíž se může objevit v kterémkoliv věku.

Bolesti jsou z počátků mírné, ale později mohou přerůst do velmi silných bolestí a nepříjemně komplikují pohybové situace. Sportovci si mohou přivodit poškození vazů, které vzniká při zranění a způsobuje pohybovou nestabilitu. Měknutí chrupavky v koleni způsobuje bolesti a problémy s čéškou.

Uzamknuté koleno je potíž, kdy se člověk nemůže ohnout, např. nemůže si kleknout a vykonávat jiné pohyby přes koleno. Většinou jde o signál zranění nebo problém s chrupavkou.

Vyhození kolena je to, že se kousek posune a nesedí na správném místě. Většinou jde o přetržení vazů, nebo taky natažením vazů.

Časté nemoci kolen

Osgood-Schlatterova choroba

Je choroba, která poskytuje mladé lidi a děti, které sportují. Je to stav kdy zánět ohrožuje zatěžovaný kloub. Vyznačuje se bolesti, která je i celkem nepříjemná, jak choroba ale přijde, tak i stejně odejde.

Bursitida

Nemoc, která postihuje rameno, kotník, loket, kyčle, ale i koleno. Vzniká při opakované námaze daného kloubu. Bursitida kolene vzniká v činnosti vyžadující klečení. Vznikne ale i z nárazu nějakého tělesa do kolene, nebo u lidí s nadváhou.

Bolest je tupá, která se zvyšuje při námaze a činnosti, která s kloubem souvisí. Na kloubu je přítomný zarudlý otok. Bursitida omezuje ten určitý pohyb, proto se objevuje bolest.

Osteochondritida

Vzniká u dětí a mladých lidí. Příčina je neznámá. Lze ji přirovnávat k častým zraněním kloubu. Jde o nesrovnalosti mezi chrupavkou a kolenních kostí. Jde ji rozpoznat podle bolesti a ztuhlosti kolenního kloubu. Omezuje pohyblivost kolene.

Osteoartritida

Je zánět, který postihuje chrupavky v kloubech. Nejčastěji těch kolenních. Vzniká u starých lidí, nebo u lidí, kteří mají tuto nemoc v rodině. Příznakem je opakovaná bolest při používání kloubu.

Jak je koleno léčeno?

Léčby kolenních kloubů jsou zejména rehabilitační, stabilizační a operativní.

Rehabilitace je terapie, která se zaměřují na postižený pohyblivý aparát a kdy není za potřebí operace. Rehabilitace pomou usnadnit pohyb postižené oblasti a možnost se znovu navrátit k normálnímu pohybu.

Stabilizace je možnost, jak postižený kloub zafixovat pomocí určených produktů jako je například dlaha nebo ortéza. Blízko k tomuto má repozice, což je zajištění kloubu při zranění, je uložen do sádry nebo obvazu.

Operace je vnímána jako poslední možnost. Nejčastěji je používána metoda artroskopie, kdy jsou vloženy do těla v místech kloubu nástroje, které pomáhají zlepšit pohyb bez potíží.