Pro správnou funkci kardiovaskulárního systému je zásadní správná cirkulace krve. Pokud k ní nedochází, zaděláváme si na vážné zdravotní problémy, jako jsou poškození mozku, srdce, jater, ledvin a končetin. Postihnout nás může infarkt i mrtvice. S krevním oběhem si zkrátka nezahrávejte!

Krev v lidském organismu plní důležitou funkci. Přepravuje živiny a kyslík do všech zákoutí lidského těla. Příčiny špatné krevní cirkulace neboli krevního oběhu mohou být různé od těch banálních až po velmi vážné, které vyžadují okamžité řešení.

Vážné onemocnění nebo banální otok?

To raději nechte posoudit lékaře. Špatným krevním oběhem se každopádně projevuje ateroskleróza, onemocnění periferních tepen, srdce, cukrovka, krevní sraženiny, ale třeba i poruchy příjmu potravy. Občasné otoky ale mohou způsobit i jiné faktory, jakými jsou těhotenství, dlouhé sezení (například v letadle), ale i dlouhé stání (třeba v tramvaji či autobuse). Mezi další faktory ovšem patří i vysoký obsah soli v potravě, obezita nebo premenstruační syndrom.

Jak špatnou cirkulaci krve detekovat?

Samotné symptomy mohou být různé, ať již se jedná o zmíněné otoky dolních končetin, studené ruce a nohy, jejich občasné znecitlivění, výskyt křečových žil, problémy s imunitou, náhlé vypadávání vlasů, přidávat se ale může únava a vyčerpání.

Jak si pomoci?

Přestaňte kouřit a začněte se hýbat. Omezte konzumaci kofeinu, alkoholu, vyhýbejte se stresu. Do svého jídelníčku zařaďte oříšky, semínka, černý pepř, cibuli, zázvor a česnek. Vyzkoušet můžete i masáže rozmarýnovým olejem. Oteklým nohám můžete ulevit jejím zvednutím nad úroveň srdce.

Užívejte doplňky stravy

Správnou krevní cirkulaci můžete podpořit i správně zvolenými doplňky stravy. Velmi účinný se ukazuje například KAŠTAN JÍROVEC plus společnosti Naturvita doplněný o vitamín C a bioflavonoidy z citrusových plodů. Pokud problémy ale neustanou či se budou zhoršovat, obraťte se na lékaře.