Sezóna chřipek, škrábání v krku a dalších nemocí je na cestě, což znamená, že musíte vědět, jak se s tím vypořádat.

Nový výzkum z University v Arizoně potvrzuje to, co by mělo být úplně jasné. Pokud jste nemocní, zůstaňte daleko od práce nebo byste mohli nakazit zbytek pracovní síly. Nepochybuji, že vzít si nemocenskou nemusí být vždy úplně jednoduché. Váš šéf může mít na stole důležitou nedokončenou zprávu, která je pro něj důležitější než zdraví vaše či vašich spolupracovníků.

A pak jsou také případy, kdy je vám špatně tak napůl pokud víte, co myslím. Když jste na takové té hranici, kdy vám není až tak špatně, abyste šli do práce a zároveň se však příliš necítíte. Nejste zcela přesvědčení, že potřebujete den volna a nejste si jisti, zda byste o tom přesvědčili také vašeho šéfa. Nepropadejte panice. Pokud jste nemocní, jste nemocní. A pokud nejste, každý čas od času potřebuje den v peřinách, pokud to nemáte ve zvyku pravidelně.

Věřit svému přesvědčení

Odborníci jsou dost jednoznační, pokud se jedná o tohle to. Máte-li kašel, kýcháte, prskáte, bude nejlepší, když zůstanete doma. Ani ne tak pro své vlastní dobro jako pro dobro vašich spolupracovníků. Nemoci se snadno šíří v uzavřených prostorách a klimatizovaných kancelářích, kde je jejich takzvaně ideální prostředí pro přenos.

Ve skutečnosti výzkum v Arizoně zjistil, že když jen jeden člověk přijde do práce nemocný, do oběda je infikována polovina plochy kanceláře. Mezi přenosné věci patří telefon, stolní počítač, stůl, kliky, kopírka, tlačítka od výtahu, kancelářské ledničky a rychlovarné konvice.

,, Byli jsme dost překvapení, jak efektivně se vše šíří,“ řekl Kelly Reynolds, UA profesor veřejného zdraví na univerzitě. Také dodávají: ,,Většina lidí si myslí, že to kašlání, kýchání a dotýkání se objektů, kterým se bakterie šíří je neuvěřitelné zvláště v této generaci. Za den se dotkneme více tlačítek, než v jakékoliv jiné generaci v historii. Takže vašim hlavním posláním je, abyste zůstali doma, když jste nemocní.“

Takže pokud se opravdu necítíte dobře, zvedněte telefon s důvěrou upřímně řečeno, že děláte šéfovi laskavost. Nikdo vás nemůže nutit jít do práce, pokud jste opravdu nemocní.

Neschovávejte se

Ať už jste opravdu nemocní, nebo se jen necítíte dobře pod vlivem počasí, když zazvoní telefon a tam bude váš šéf, vysvětlete svou nepřítomnost, omluvte se a potlačte sebe předstírání či kýchání. Zní to falešně, protože to je. Kýchejte, když musíte. Ale když zvednete telefon, měli byste si ujasnit stanovisko věci: z jakéhokoliv důvodu – ať už je to nachlazení nebo jen spatná nálada z počasí.

Váš telefonát by měl být stručný, k věci a bez zbytečných detailů. Váš šéf nemusí vědět, že jste kýchali celou noc a nemohli jste tak spát nebo že váš partner si myslí, že by vás měl odvést do nemocnice. Příliš mnoho detailů zavádí podvodem. Místo dlouhých hovoru jednoduše zavolejte, že dnes nebudete v práci, protože se necítíte dostatečně dobře. Pokud váš šéf vyžaduje informace, dejte mu ty nejzákladnější a nechejte to tak. Nesnažte se telefonát zbytečně prodlužovat a řekněte, že snad zítra budete v práci.

Nebojte se

Po té, co jste položili telefon, nepotíte se (pokud nemáte horečku). Nepotáhnete se do kanceláře, když vám není dobře. Vaše pohyby nejsou špehovány a společnost přece nebude ochromena ve vaší nepřítomnosti. Tak se zkuste rozveselit a zapomenout na práci. Jen nezapomeňte na to, že jste nemocní…

Jsi nemocný, jednej jako nemocný

Pokud je vám opravdu špatně, neměli byste dělat nic jiného, než jít si lehnou a přejít do režimu spánku. Nedělejte nic, co nemusíte a nechoďte, kam nemusíte jít. A také nemusíte vše hned zveřejňovat na facebook.

Pokud se začnete cítit lépe, jako zázrakem se to může stát, jakmile položíte telefon od vašeho šéfa – nebo pokud jste udělali hroznou chybu a předstírali jste, že nemocní jste, mějte na paměti, že toto není dovolená. Nechcete přece, abyste někde na ulici narazili na vaše kolegy, když si půjdete ven zaběhat nebo být spatření jak si hodujete v místní kavárně na dortu a kávičce, kdyby se šéf náhodou rozhodl jít na brzký oběd.

Dejte vašemu příběhu přímost

Další den nebo druhý den, kdy se vrátíte zpět do práce, se držte scénáře. A scénář říká, že vám bylo opravdu špatně na to, abyste tam včera byly, protože samozřejmě bylo.

Opět platí, že nikdo nepotřebuje detaily. Jednoduše jste měli rýmu, strávili jste den v posteli a teď se budete cítit lépe. Nechtěli jste přijít a nakazit všechny ostatní. To je však třeba říct. Pokud se ukáže, že vám nebylo tak špatně a pravděpodobně jste mohli přijít, nemějte nutkání to přiznat dokonce ani před blízkými kolegy. Tyhle ty věci mají ve zvyku vyjít na povrch v pátek večer, když vás kolega pozve na pár drinků.

Vzhledem k tomu si pamatujte, že pokud neexistuje podezření, váš nemocný den bude zapomenut hned zítra, což je přesně to co potřebujete. Pak máte totiž možnost vzít si další, když na vás zase něco udeří a to by se klidně mohlo stát.