Jste silnými kuřáky, nemůžete se zbavit kašle a cítíte bolest na hrudníku? Je velmi pravděpodobné, že se vás právě tohle téma může dotknout.

Co je to rakovina plic?

Rakovina plic je nádorové onemocnění, které postihuje vaše plíce. Nejčastěji vzniká tak se vám díky jistým vlivům změní genetická informace.

Čím může být rakovina plic způsobena?

Nejčastějších příčinou rakoviny plic je právě kouření cigaret a vdechování cigaretového kouře, proto se toto onemocnění může dotknout i nekuřáků. Nejohroženější jsou ti lidé, kteří sdílejí jednu domácnost s kuřákem, nebo musejí v kouři pracovat. (Servírky, barmani …) Ale samozřejmě, že existují i další faktory, které mohou toto onemocnění způsobit, jako například život v oblasti, která je silně znečištěna anebo genetická predispozice.

Jak se rakovina plic projevuje?

Člověk, který trpí tímto onemocněním, má silný kašel, chrapot, může dojít k tomu, že bude postupně vykašlávat krev. Při rakovině plic lidé také cítí bolest na hrudníku a špatně se jim dýchá. To vše jemnoty doplněno zvýšenou teplotou, únavou a nechutenstvím, takže po nějaké době začne nemocný dost ubírat na váze.

Jak probíhá vyšetření rakoviny plic?

Abyste zjistili, zda touto nemocí trpíte či ne, musíte nejprve navštívit lékaře, který provede vyšetření. Toto vyšetření nejprve začne tím, že vám lékař poslechne plíce a prohmatá uzliny, zda nejsou zvětšené. Dále vás pošle na rentgen či po případě na počítačovou tomografii, kterou známe pod názvem „cétéčko.“ Pokud se ani na jednom nic neprokáže, ale lékař má velké podezření, že něco na plicích máte, tak vám může nechat odebrat vzorek s oblasti plic. Ale taková situace se stává zřídkakdy.

Jak se rakovina plic léčí?

Pokud se prokáže to nejhorší, že máte zhoubný nádor a tudíž trpíte rakovinou plic, tak podle rozsahu onemocnění vám mohou doporučit jako léčbu chemoterapii, která se používá při menším nádorovém bujení a to v několika procesech, většinou pravidelně každý druhý nebo třetí týden a to jako infuze do žíly. Dále vám mohou léčbu zkombinovat s radioterapií, kdy se na postižené místo nechají vysílat paprsky. Pokud je ale bujení rozšířené a silné, tak nejúčinnějším léčbou je chirurgický zákrok.

Lze tomuto onemocnění nějak předejít?

Samozřejmě, že k úplnému předejít této nemoci nemůže dojít, ale aby se snížilo riziko, e vás tato nemoc postihne, je dobré bránit se před cigaretovým kouřem, takže pokud jde o kuřáka, tak by ml přestat. A pokud pracujete na místě, kde se denně setkáváte s cigaretovým kouřem, je pro vaše zdraví lepší najít si jinou práci.