Alergická rýma nebo klasické nachlazení?
Rýma nebo ucpaný nos. Může mít řadu příčin. Buď je to běžné nachlazení, anebo to může být také příznakem alergií. Alergická rýma, známá u nás také jako senná rýma, je termín používaný k popisu alergických reakcí v nose.
Jak ale odlišit běžné nachlazení od alergické rýmy?
Běžné nachlazení nás provází tak nějak celoročně, na podzim a v zimě díky nepřízni počasí a pokašlávajícím kolegům. Na jaře a v létě můžeme nastydnout i z klimatizace, či díky delšímu pobytu v mokrých plavkách, nebo když zmokneme na výletě. Většinou má takové nachlazení a rýma krátkodobé trvání kolem 7 – 10 dnů. Sekrety, které vysmrkáme, jsou většinou zabarvené, a většinou se přidá i mírně zvýšená teplota, kterou nám pomůže srazit například Paralen, nebo jiné běžně dostupné léky na snížení teploty.
Při běžné rýmě stačí zakoupit spreje do nosu, které nám ho pomohou uvolnit, střídat je například i s výplachy mořskou vodou, zvýšit pitný režim, doplnit vitamíny a minerály, a hlavně také více odpočívat. Čím dříve si najdeme čas si na chvíli odpočinout a vyležet se, tím dříve se nachlazení zbavíme.
Někteří lidé používají nosní kapky, dekongestanty, tak často, že si na jejich použití vytvoří závislost. Ta vede k nadměrné spotřebě nosních kapek, chronickému zablokování nosních dutin, což vede k dalšímu nucení k použití kapek. Při nákupu nosního spreje, či kapek se tak nezapomeňte v lékárně poradit, jak dlouho dané kapky můžete používat. Klasicky platí pravidlo, pokud se rýmy, teplot nebo nachlazení nezbavíte do 14 dní, měli byste navštívit lékaře.
Alergická rýma je doprovázena průhledný sekretem, kýcháním, kašláním a neustálým slzením či svěděním očí. Většinou je dlouhodobá, v závislosti na sezóně a na jaký alergen jsme alergičtí, někteří jedinci, trpí alergickou rýmou celoročně, někdo jen v době, kdy je zvýšené množství alergizujícího pylu v ovzduší. V tom případě se vyplatí sledovat pylové zpravodajství buď v televizi, nebo na internetu.
Nejčastějšími spouštěči alergické rýmy jsou:
- Pyly.
- Domácí mazlíčci (pozor na návštěvy, kde mají nezvyklé domácí mazlíčky).
- Plísně.
- Roztoči.
- Prach.
POZOR! Alergická rýma je to „nejmenší“, co nám mohou plísně v domácnosti způsobit. Plísně způsobují celou řadu onemocnění, která postihují imunitní systém, k jejichž vyléčení je třeba několik let. Proto pokud se u vás doma objeví plíseň, měli byste se poradit s odborníkem, jak se jí co nejrychleji zbavit.
Současné roční období přímo hýří kvetoucími rostlinami a keři a proto je pro alergiky velmi těžké se venku pohybovat bez prášku na alergii a kapesníku. Vyplachujte si nos speciálně určenou konvičkou, pomůže vám smýt pyl z nosní sliznice. Po příchodu domů se převlečte, nesušte oblečení na balkóně, protože do sebe nachytá pyl z ovzduší a pokud jste opravdu silnými alergiky, pořiďte si pro větrání do oken sítě proti pylu. Určitě stojí za zvážení se poohlédnout po čističce vzduchu.
Lidé s alergickou rýmou mají smůlu i v tom, že sliznice nosu, která je trvale drážděná smrkáním, kapkami a chronickým zánětem, je také náchylnější k tomu, že na ni nasedne běžná sezónní infekce. Proto také častěji trpí rýmou, nachlazením, či záněty dutin. Nezřídka se stává, že alergická rýma se postupem času promění na astma. Pokud vás tak trápí dlouhodobé potíže s alergií, navštivte dobrého alergologa, či imunologa, který vám s léčbou pomůže a poradí, jak alergeny eliminovat. Léčba alergického onemocnění je složitá a požaduje součinnost několika odborníků: alergologa, imunologa, praktického lékaře i ORL oddělení.
Náš tip: Na dlouhodobé podpoření imunity, ať již před běžnými alergiemi, nebo jako něco navíc, když užíváte antihistaminika, můžete zkusit wobenzym. Jedná se o enzymovou terapii, která zkracuje dobu hojení po úrazech a operacích, také má spousta uživatelů skvělé zkušenosti při léčbě chronických onemocnění, jako jsou kvasinkové infekce a nejrůznější záněty.
Napsat komentář