Doposud pro mnohé neznámou a novou chorobou je narkolepsie. Mnozí jí také chybně označují jako nemoc lenochů, avšak v podstatě je to opravdu velmi nepříjemné onemocnění, které nám může ztížit běžný život.

Hans / Pixabay

Co to je narkolepsie?

Není úplně jednoduché vysvětlit toto onemocnění, protože je neobvyklé a často se nejprve léčí ostatní potencionální nemoci, než se zjistí, že se jedná o narkolepsii. Avšak teoreticky můžeme říct, že je to přehnaná spavost. Tedy je to jistá porucha, díky které daná osoba upadne do spánku, aniž by to mohla nějak ovládat či ovlivnit. Pocit únavy na vás může přijít kdekoliv a kdykoliv a vy nebudeme moci odolat. U této nemoci je úplně jedno, zda jste v noci měli kvalitní spánek.

Nejde jen o spánek

Samozřejmě, že narkolepsie sebou nese další příznaky. Kromě toho, že upadnete do spánku bez ohledu na to, co děláte anebo zda se vám vůbec spát chce, tak se mohou projevovat i jiné zvláštní věci. Například ztratíte kontrolu nad svým tělem a z ničeho nic upadnete či vám z rukou vypadne hrnek a vy to vše vnímáte. Díky tomuto příznaků je někdy onemocnění také chybně léčeno jako epilepsie, avšak v některých případech se ukáže, že tomu tak není.

Další příznakem může být také stav, kdy jste probuzení, avšak na své okolí působíte jako spící, protože vám nelze se pohnout, často nemůžete ani nic říct. Říká se tomu spánková obrna, protože jste jako by v obrně, jelikož nejste schopni žádné reakce, avšak přitom jste vzhůru, což je opravdu nepříjemný pocit. Kromě toho mohou nastat i halucinace. Například když se vám něco jen zdá a vy nejste schopni rozeznat, zda to byl jen sen či realita. Poté je člověk dezorientován.

Posledním často doprovázeným příznakem je také automatické chování, čímž je myšleno, že věci děláte tak, jak je máte naučené, tedy zautomatizované. Například, když si student ve škole zapisuje poznámky z přednášky. Stejně je zapisuje, i když je ve spánku. Anebo například pokud si každé ráno vaříte kávu, tak se může stát, že si budete kávu zalévat mléka a přitom budete ve spánku a podobně. A ačkoliv se to někomu zdá jako jistá výhoda, ve skutečnosti je to hrozná otrava.

Jak té nemoci utéct?

Na celé této nemoci je nejhorší, že se pořádně z ní nedostanete. Pravdou je, že narkolepsie ještě není důkladně prověřena, tedy žádný odborník neví, proč lidé touto nemocí trpí, i když je jich poměrně hodně. Lékaři jen odhadují, že by tato nemoc mohla být dědičná, avšak jistý si tím není nikdo. A díky tomu, že nejsou známy příčiny této nemoci, tak se udává, že je nevyléčitelná. Lékaři se aspoň snaží takto nemocným lidem pomoci různými medikacemi, které odstraní aspoň nějaké příznaky, což pomůže nemoc jen zmírnit, ale nevyléčí vás to.