Protože spánkem strávíme až třetinu života, neměli bychom zanedbávat něco tak podstatného jako je poloha při něm. Některé nám můžou dokonce ublížit, a to nejen kosmetickými vadami, ale i vážnými zdravotními problémy. Abychom se ráno cítili svěží a odpočatí, nestačí jen dodržovat potřebný počet hodin spánku, ale i vhodnou spací polohu. Jaká je ta nejvhodnější a jakou se raději rychle odnaučit?

Na zádech

Za úplně nejvhodnější polohu při spaní je považována ta, při které ležíte na zádech s rukama volně položenýma podél těla. Při této poloze se totiž páteř nachází v optimální rovině a je vhodná i pro Váš krk. To však platí pouze v případě, že nemáte krk podložený několika polštáři. Další obdobou této polohy je ta, při které ležíte na zádech, avšak ruce směřují nahoru. Je to oblíbená poloha malých dětí. Příznivý účinek je v tom, že se zpomalí výskyt vrásek v obličeji. Naopak nevýhodou této polohy je snad jen častější výskyt chrápání, který může obtěžovat osoby, který s Vámi sdílí ložnici či možné pálení žáhy. Tato poloha však není vhodná při nachlazení. Spaní na zádech totiž způsobuje hromadění hlenu v dutinách a tím zhoršuje dýchání. Při této poloze spáč dýchá rychleji než u ostatních spánkových poloh, což může zhoršit dýchací a oběhové systémy, jako například astma nebo nemoci srdce.

Na boku

Jestliže nejraději spíte jednoduše na boku, poskytujete sice Vaší páteři dostatečnou ochranu, takže byste neměli trpět na bolesti krku nebo zad, zároveň Vás však mohou bolet ramena nebo paže. To je způsobeno utlačením krevního oběhu a nervových zakončení. Pokud při spaní preferujete pouze pravý bok, může Vás častěji trápit pálení žáhy. Jestliže dáváte přednost levému boku, zatěžujete zase játra, plíce a žaludek. Při spaní na levém boku se také v hojnější míře vyskytují noční můry. Pro těhotné ženy je však nejvhodnější právě spaní na levém boku, protože není zatížen krevní oběh okysličující miminko.

Poloha plodu

Pokud je Vaše nejoblíbenější spací poloha ta na boku s pokrčenýma nohama a koleny přitisknutými až k bradě, můžou Vás potkat bolesti krční páteře a zad obecně. Záda jsou totiž zatěžována extrémním prohnutím. Navíc nemůžete ani dostatečně hluboce dýchat, protože je Vaše bránice nepřirozeně stlačená. Na druhou stranu je to poloha vhodná pro odstranění chrápání.

Na břiše

Někteří lidé nedají dopustit právě na spánek na břiše. Ten však není ze zdravotního hlediska příliš vhodný. Podporuje sice trávení, ale zároveň se jedná o vůbec nejhorší spánkovou polohu. S největší pravděpodobností při této poloze z důvodu potřeby kyslíku otáčíte hlavu buď doleva nebo doprava, což způsobuje výrazné namáhání krční páteře. To může přerůst v bolesti i zatuhnutí zad. Zároveň trpí i Váš obličej, který se nepřirozeně otlačuje do polštáře a vzniká tak rychlejší výskyt vrásek. Při této poloze jsou také namáhány všechny klouby a svaly, což může být nepohodlné až bolestivé. Také se zužují kanály, kterými vedou nervy, což může způsobit riziko artritidy obratlů v budoucnu.

Co o Vás poví poloha, ve které spíte?

Věřte tomu nebo ne, ale styl Vašeho spánku o Vás může mnohé prozradit. Tvrdí to odborníci na non-verbální komunikaci. Pokud nejraději spíte v klubíčku, s největší pravděpodobností jste citlivá nebo plachá osoba, přestože to na sobě nedáváte vůbec znát. Je to také častá poloha při vystresovanosti. Podvědomě tedy hledáte polohu, ve které byste se cítili pohodlně a v bezpečí, a proto se uchylujete právě k poloze plodu. Je to zároveň poloha oblíbenější více u žen než u mužů.

Jestliže je Vaší oblíbenou polohou ta na boku, nejspíše jste nepřizpůsobivý, tvrdohlavý a příliš upjatý člověk s nepoddajným myšlením. Zároveň můžete mít přemrštěná očekávání nejen od sebe, ale i od svého okolí, jste kritičtí, podezíraví a netrpěliví, takže se snadno vzdáváte. Spíte nejraději na zádech s rukama i nohama rozhozenýma do všech stran? Pak jste pravděpodobně společenský, důvěřivý a bezstarostný člověk s vysokým sebevědomím.

Ti, co nejčastěji spí na břiše, jsou naopak nesebevědomí, příliš citliví na kritiku, úzkostní a rádi mají věci pod svou kontrolou. Pokud máte partnera a spíte v poloze lžiček tedy za sebou ve stejném směru, dominantnější ve vztahu je ten, který leží za tím druhým. Snaží se tedy ve vztahu udávat směr a mít věci ve svých rukou.

Pokud však spíte každý zvlášť a jen se občas náhodně dotknete, je Váš vztah založený na důvěře a ponechání určité volnosti v něm.