Klíště patří mezi velkého nepřítele člověka. Nejčastěji se vyskytuje na jaře a v létě. Jeho útočištěm se stává vysoká tráva, keře, nízké lesní porosty. Klíště sedí a trpělivě čeká na možnost přisátí se na teplokrevného člověka. Klíště je velmi malé a nemáme šanci jej v přírodě spatřit.

Zakousnutí klíštěte necítíme. Klíště se zakousne do kůže a od té chvíle začíná sát krev, kterou potřebuje pro svůj vývoj. Přítomnost klíštěte zjistíme teprve při svědění či slabém pocitu bolesti, většinou až druhý den, kdy je tento parazit již nasycen krví. Krev, kterou člověk ztratí, při přisátí klíštěte není životu nebezpečná.

Ovšem skutečnost přichyceného klíštěte na kůži je velmi nepříjemná pro člověka. Sátím krve klíště sice bezprostředně neohrozí život, ale přináší sebou jiné nepříjemné skutečnosti. Hlavním důvodem, proč se bát při přisátí klíštěte je přenos nemocí. Klíšťata přenášejí klíšťovou encefalitidu a boreliózu. Obě nemoci jsou pro člověka vážným ohrožením jeho zdraví.

Dnes již existuje možnost očkování proti klíšťové encefalitidě. Toto očkování nás spolehlivě ochrání proti infikování ze strany klíštěte. Proti borelióze se očkovat nemůžeme, ale tato nemoc se dá úspěšně léčit. Důležité je, aby byla nemoc včas rozpoznaná a zahájila se léčba.

Jak vyndat klíště. Před vyndáním klíštěte je vhodné připravit si pinzetu a dezinfekční roztok. Velký pozor musíme dávat na to, abychom klíště při jeho odstraňování nerozmáčkli. I při rozmáčknutí klíštěte může dojít k nákaze. Pro vyndání klíštěte existují již i speciální kartičky.

Jak vyndat klíště – jednotlivé kroky

1. krok Chemické prostředky

V žádném případě při vyndávání klíštěte nepoužívejte chemické prostředky (olej, masti). Tyto prostředky klíště udusí. V průběhu dušení klíště do rány vyvrhuje obsah svého trávicího ústrojí. Obsah trávicího ústrojí klíštěte vyvrhnutého do rány velmi zvyšuje riziko nákazy.

2. krok Nástroje pro odstranění klíštěte

Pro vyndání klíštěte je vhodné použít pinzetu, speciální kleštičky nebo speciální karty se zářezem. Všechny tyto věci koupíte v lékárně.

3. krok Vyndání klíštěte

Klíště vyndávejte pomalými kývavými pohyby, dokut ho zcela nevyvikláte z kůže.

4. krok Zbytek klíštěte v ráně

V případě, že se vám klíště nepodařilo odstranit celé a jeho kousadla zůstala v ráně, nejedná se o krizi. Kousadla klíštěte nejsou nebezpečná a lidské tělo si s nimi poradí samo.

5. krok Dezinfekce

Ránu vyčistěte dezinfekcí.

6. krok Kontrola rány

Ránu si za tři až čtyři dny zkontrolujte. Pokud se objeví zarudnutí či červená skvrna navštivte lékaře.

Toto je jeden z nejlepších postupů pro vyndání klíštěte. Vhodné je také využít prevence a vyvarovat se tak, vyndávání tohoto nepříjemného parazita. Chránit se můžeme očkováním, odsuzovacím přípravkem, nošením dlouhých nohavic a ponožek při výletě do lesa.