Rafinovaný cukr je v poslední době považovaný za nejnebezpečnější drogu dnešní doby. Je to proto, že ho lze získat prakticky kdekoliv a kdekoliv.

V průměru připadá na každého obyvatele spotřeba asi 20 kilogramů cukru ročně, jen ve Spojených státech je to však o více než 50 kilogramů! Je vysoce návykový, kdy vede k neustálému zvyšování přísunu sladkých potravin. Problémem je, že tělo potřebuje až tři dny na to, aby odbouralo pouhou jednu lžičku cukru.

Co všechno cukr způsobuje?

Nejde jen o obezitu, cukrovku, zubní kaz nebo srdečně cévní choroby. Způsobuje i kloubní onemocnění nebo Alzheimerovu chorobu! Cukr překyseluje organismus, ničí vápník v těle a naopak v něm vytváří plísně. Navíc poskytuje pouze krátkodobou energii, kdy kolísá hladinu inzulínu natolik, že ve velice krátkém intervalu tělo dostává nový impuls k příjmu dalšího cukru.

Nemusí jít přitom o doslovné přejídání se cukrem, bohatě stačí, když jsou sacharidy ve Vaší stravě zastoupeny v „klasické míře“ pro dnešní dobu. Jíte pečivo i sušenky z bílé mouky, svačíte cereálie a müsli tyčinky, které nejsou zdravé ani omylem (obsahují minimálně 30% cukru) a vše zapíjíte sladkými nápoji.

Ten, kdo dává přednost limonádám s označením „light“, si moc nepomůže. Umělá sladidla do nápojů přidaná ještě více podporují touhu po sladkém. To, že je většina potravin přeslazených, přesolených nebo zbytečně tučných, je způsobeno hlavně potravinářským průmyslem. Ten má za úkol vytvořit v člověku závislost na daném produktu a tím pádem zvýšit svůj prodej a zisk.

Jak ze závislostí bojovat?

Chce to především pevnou vůli. Odbourání cukru z těla je běžně otázkou pár dní, pro většinu lidí je to ale velký problém a nezřídka se k cukru znovu vrací. Jde o skutečnou závislost, která v těžkých případech vede až k odvykací léčbě pod dozorem psychiatra a může trvat i několik let.

V potravě se zaměřte na přirozeně sladkou chuť ovoce a zeleniny, pokuste se však vyvarovat hromadně doporučovanému sušenému ovoci k přímé konzumaci. Některé druhy jsou totiž cukrem přímo proslazované! Uspokojit Vás může také obilná (pohanková, jahelná, ječná nebo ovesná) kaše, kterou si můžete posypat skořicí a ořechy. Na slazení koláčů používejte alternativní sladidla.

Jak sladit alternativně?

Jako první jistě většinu z Vás napadne včelí med. Ten je nejen chutnější než bílý cukr, ale i zdravější. Obsahuje totiž cenné látky, například vápník, železo, hořčík nebo draslík. Stevie, zázrak, který byl objeven pro svou nesmírně vysokou sladivost a nulové kalorie, zas takovým zázrakem není.

Po konzumaci stevie dochází v těle k nejrůznějším biochemických reakcím, které vedou k uvolnění stresových hormonů, mobilizaci zásob cukru ze svalů nebo jater. Tyto tělesné procesy mohou nepříznivě ovlivňovat naše zdraví, jak sníženou imunitou, tak třeba sníženou funkcí štítné žlázy. V dnešní době se také můžeme setkat s vysoce průmyslově upravovanou stevií, takže vhodnější je se jí vyvarovat a volit sladidla jiná.

Sušené ovoce (zejména datle) je vhodným sladidlem do těst, kaší, náplní nebo polev. Může se použít celé nebo po namočení rozmixovat na pastu. Vyzkoušet můžete i přímo již vyrobený datlový sirup.

Javorový sirup se získává z mízy javoru cukrového, která je následně zahřívána, čímž houstne. Téměř veškerá výroba probíhá v Severní Americe, kde tvoří významnou kulturní tradici. Jistě neodoláte lívancům politým tímto jantarově zlatým sirupem.

Podobným produktem je i sirup agávový. Ten je pro změnu získáván z divoce rostoucích kaktusů v Mexiku. Je sladší než cukr nebo med a oproti javorovému sirupu je chuťově neutrální.

Dalšími alternativními sladidly jsou sirupy obilné – pšeničný, špaldový, kukuřičný, rýžový, ale i ječmenný, který je považován za nejzdravější.