Zdá se vám, že trampolína je jen zábava pro děti? Rozhodně tomu tak není. Nejeden fitness kouč doporučuje trampolínu i dospělým. Můžete si s ní totiž vyskákat krásnou postavu, výbornou fyzičku, ale i zlepšit zdraví a náladu. Podívejte se, jaké cviky na trampolíně kouči doporučují.

Proč je skákání na trampolíně zdraví prospěšné?

Profesionální trenéři se shodují, že skákání na trampolíně může být prospěšné pro naše zdraví hned v několika ohledech:

  • Zlepšuje srdeční funkci, posiluje svaly a zlepšuje cirkulaci krve.
  • Zlepšuje koordinaci a rovnováhu.
  • Zlepšuje trávení. Stimuluje trávicí systém a pomáhá tak při trávení potravy a celkově při metabolismu.
  • Posiluje kosti, což snižuje riziko osteoporózy.
  • Pomáhá zlepšit náladu a snížit stres a úzkost. Skákání na trampolíně uvolňuje endorfiny, což vede k pocitu štěstí a euforie.

Je však důležité si uvědomit, že skákání na trampolíně byste měli provádět s opatrností a pod dohledem. To se týká zejména dětí a začátečníků, ale nejen jich.

Jaké cviky profesionálové doporučují?

Většina profesionálních fitness trenérů doporučuje tyto cviky:

  • Skákání na jedné noze – Tento cvik pomáhá posílit nohy a zlepšit rovnováhu. Začněte tím, že se na trampolíně postavíte na jednu nohu, vybalancujete stoj a začnete skákat. Vydržte to po dobu 30 sekund.  Poté nohy vyměňte a cvik opakujte.
  • Jumping jacks – Tento cvik posiluje celé tělo, zejména nohy a břicho. Stoupněte si na trampolíně snožmo s rukama podél těla. Skočte do širokého rozkroku a s rukama nad hlavou a pak se vraťte zpět do výchozí polohy snožmo a s rukama podél těla. Cvik několikrát opakujte. Nezdá se to, ale je to celkem „makačka“.
  • Vysoký skok s koleny k hrudníku – Tento cvik pomáhá zlepšit kardiovaskulární kondici a posílit nohy a břicho. Skákejte na trampolíně, přičemž přitahujete kolena k hrudníku při každém skoku.
  • Skok s otočením – Tento cvik pomáhá posílit nohy a zlepšit koordinaci. Při výskoku se otočte o 180 stupňů. Při dalším výskoku se otočte o 180 stupňů zpět (nikoli dokola ve stejném směru).
  • Skok s otočením na jedné noze – Tento cvik posiluje nohy a zlepšuje koordinaci a rovnováhu. Skákejte na jedné noze a při výskoku se otočte o 180 stupňů, při dalším výskoku o 180 stupňů zpět.
  • Skok na kolenou – Tento cvik posiluje jak nohy, tak celkovou fyzičku. Klekněte si a z kleku vyskočte na nohy. Při skákání střídejte dopady na nohy a na kolena. Cvik můžete ozvláštnit také skokem do sedu a ze sedu na nohy.
  • Salta – Tento cvik je již o něco náročnější a záleží na úrovni vaší pokročilosti. Můžete tak skákat salta dopředu, dozadu, ale klidně i do boku a zkoušet můžete různé jejich varianty a kombinace.

Všechny tyto cviky si můžete přizpůsobit své fyzické kondici a díky tomu jsou vhodné pro široké spektrum lidí. Pokud ale máte nějaká fyzická či zdravotní omezení, je důležité před zahájením cvičení konzultovat jeho vhodnost s lékařem či fyzioterapeutem.

Vybrat si vhodnou trampolínu pak můžete třeba v e-shopu Hop-sport: https://hop-sport.cz/trampoliny/

Péče o trampolínu rovná se bezpečnost skákajících

Správná údržba trampolíny je klíčová pro její bezpečnost a prodloužení její životnosti. Jak tedy o trampolínu správně pečovat?

  1. Při instalaci trampolíny dbejte na to, abyste ji správně sestavili a dobře ukotvili.
  2. Udržujte trampolínu čistou a suchou. Na zimu její skákací plochu schovávejte a chraňte před mrazem.
  3. Pravidelně kontrolujte stav trampolíny a jejího příslušenství. Zkontrolujte, zda jsou všechny součásti dobře upevněny a v dobrém stavu.
  4. Pokud si všimnete jakéhokoli poškození trampolíny, nechte ji opravit co nejdříve. Je-li poškození rozsáhlejší, pořiďte raději trampolínu novou.