By: Benjamin J. DeLong

Žít zdravě a uchovávat si zdravý životní styl je sen snad každého člověka, protože jen se zdravým životním stylem můžete předejít mnoha nepříjemným onemocněním. Ale jak si takový zdravý životní styl máme nejen vytvořit, ale také uchovávat?

  • Nekouření – kouření je jeden z největších problémů, nejen že do něj lidé obětují mnoho financí, ale také tím ničí své plíce. Dokonce bylo dokázáno, že trpí i ten člověk, někdy i více, který kouří pasivně, což znamená, že žije v prostředí, kde kouří někdo jiný.
  • Vyhýbání se alkoholu či jiných návykových látek – nejlepší by bylo se těmto látkám vyhnout úplně, ale čas od času se něco slaví a to se bez skleničky neobejde. Zdravý člověk nemusí být abstinent, jen musí znát svou mírou a hlavně byste si měli kontrolovat četnost alkoholu.
  • Zdravá strava – pravidelnost, konzumace rozmanitých druhů potravin, vyvážený poměr, příjem energie by se měl rovnat výdeji energie, méně jídla, ale častěji, nejíst těsně před spánkem … a hlavně dodržovat pitný režim. Můžeme jíst nezdravě ? – Ano, ale zřídka a v malém množství.
  • Pohyb – dobrý pohyb může kompenzovat špatné jídelní návyky, nemusíme být sportovci – stačí každodenní pohybová činnost (př. schody, cesta na zastávku, jízda na kole .. ) avšak je lepší cvičit, pravidelně než si jednou za čas pořádně dát zabrat.
  • Chvilka pro sebe – relaxace, která je prospěšná tělu, ale i na psychiku. Stačí jen na 1 nebo 2 hodiny „vypnout“ Takovým krásným odpočinkem, kdy na nic jiného nemyslíte mohou být masáže (avšak těch je hned několik druhů – thajské, klasická, lávové kameny .. chutné – medová, čokoládová .. apod.) kromě toho si můžete jen tak uvolnit třeba při procházce parkem, návštěvě galerií .. apod. Hlavní je zapomenout na starosti, problémy a povinnosti a dostat se pryč od stresových situací.
  • Nepodceňovat své zdraví – nevynechávat návštěvy doktorů, očkování či kontrole tělesných údajů.
  • Spánek – správně bychom měli strávit 8 hodin spánkem. Při spánku není důležitá jen doba, ale také vhodné místo pro kvalitní spánek – vyvětralá, čistá postel, pro lepší spánek je dobré se před spaním projít či jinak relaxovat či si dát teplý čaj anebo horké mléko. Příliš krátký spánek pro nás může být nezdravý – únava (směřována k vysílení), různé nemoci
  • Láska, optimismus a dobrá nálada – je to část, na kterou se velmi často zapomíná, ráno vstát, usmát se a hlavně mít někoho rád, protože ve dvou se to lépe táhne.

Jen pár bodů a jak to člověku může změnit život. Zkuste si i vy udělat svůj život krásnější a třeba vám k tomu dopomůže právě zdravý životní styl.