By: cpradi

Jestliže jste nemocní, nebo máte pocit, že na vás „něco leze“, vždy můžete sáhnout po lécích, které obsahují Paracetamol. Většina z nich začíná právě na Para-, aby uživatelům ulehčily výběr. Ale názvem se nenechte zmýlit. Pokud se zeptáte v lékárně, nabídnou vám bohatou paletu účinných prášků, které obsahují paracetamol.

V čem tkví jeho výhoda?

Je šetrný vůči játrům, je doporučován i těhotným ženám, samozřejmě ne ve velkém množství, ale při bolestech hlavy, nebo třeba zubu je skvělou volbou.

Je kombinovatelný s jinými léky, jako například Nurofenem, což je důležité pro všechny, kdo mají doma malé děti, nebo potřebují srážet horečku či bolest co nejčastěji. Již po 4 hodinách jej můžete kombinovat právě s uvedenými léky.

Další předností je cena. Není drahý a je dostupný všem pacientům ve všech věkových kategoriích. Dokonce se vyrábí i v čípcích a to jak pro ty nejmenší miminka, tak pro větší děti. Nalezenete ho i v podobě sirupů s různými příchutěmi, aby jej vaše děti co nejlépe pozřely.

Nikdy však nepřehánějte dávkování, nezvyšujte jej nad v příbalovém letáku uvedené! I když je to „běžný“ lék, dovede způsobit třes, nevolnost, komplikace a jiné nechtěné příznaky. V těhotenství i jeho časté používání určitě konzultujte s lékařem nebo lékárníkem. Nekupujte si kvatnta prášků dopředu, vždy dbejte na trvanlivost a vraťte je zpět do lékárny, pokud už uplynula jejich lhůta ke spotřebě!

Paracetamol je však skvělý sluha, který nám mnohdy „vytrhne trn z paty“!