By: Mark Roy

Pravidelný pohyb je to, o čem samozřejmě v podvědomí víme, že je správný a měli bychom se mu určitě věnovat, ale na druhou stranu, kdo z nás je schopen jej dodržet a věnovat mu pravidelně svůj čas? Většina z nás jsou v tomto směru teoretici, než praktici.

Důležitým faktem, který ale není nikterak pozitivní, je to, že správný a pravidelný pohyb chybí nejen dospělým, ale především dětem. Spousta lidí si myslí, že pohybu, který denně potřebují, mají dost, ale opak je pravdou. Díky počítači a sedavému zaměstnání, je jen málo těch, kteří mají denně dostatek pohybu a to má samozřejmě vliv i na zdraví každého z nás. Děti velmi často místo toho, aby šly ven, sedí doma u televize a hlavně, a to především, u počítače.

Díky tomu rapidně přibývá obézních lidí a to především z řad dětí. Všeobecně je doporučováno, aby lidé denně měli minimálně hodinu fyzické aktivity. Začínat by se mělo malou zátěží a postupně byste se měli dopracovat k zátěži největší. Pro předškoláky je vhodné se pohybovat i tři hodiny denně aktivně. Nejpřirozenější pohyb je chůze. Přiznejme si to, jak většina z nás je velmi pohodlných a raději si všude dojedeme autem, než abychom udělali pár kroků navíc. Je to dané tím, že doba je uspěchaná a že je toho za ten den potřeba stihnout tolik, že raději někam zajedeme, než abychom se zdržovali chůzí.

Je to ale špatně

U dětí je pak pohyb mnohem důležitější, než u dospělých. Jak ale děti k pohybu donutit? Od malička je seznamujte s pohybem, který je potřeba vykonávat. Přihlaste je na sportovní kroužky, na tance, prostě na cokoliv, kde se budou hýbat a bude je to bavit. Motivujte je. To, že je pohyb přirozenou věcí je třeba jim říkat již od raného dětství. Sledujte, co rády dělají a co je baví. Pokud máte holčičku, která po zapnutí hudby začne hned tancovat, tak ji přihlaste na tanec. Pokud máte chlapce, který si rád kope, je tu jasný fotbal….