By: Internet Archive Book Images

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Projevuje se bolestivou bulkou, která se vám objeví buď na horním nebo dolním víčku. Tato bulka vzniká v důsledku ucpání některých z povrchových žláz vašeho očního víčka. Toto ucpání žláz vyvolává zánět, který se u každého projevují jinak. Může to být zčervenáním, bolestí nebo otokem.

Prevence ječného zrna

Oči jsou pro všechny z nás velice důležité, a proto by pro nás měla být důležitá i péče o ně. Týká se to hlavně hygieny. Když ráno vstanete a když jdete spát. Proplachujte oči pravidelně studenou vodou, abyste z nich umyly všechny ospalky. Pokud máte nějaké vážné problémy, které se často opakují, pak je vhodné zajít na oční, kde vám poradí jistě lépe.

Projevy ječného zrna

Pokud se ječné zrno objeví u vás, pak to zajisté poznáte. Vždy s sebou totiž přináší bolesti celého víčka a následně dochází ke zčervenání víčka. V bolestivém očním víčku vám vznikne boule, ve které je hnis. Ne vždy poznáte, že ječné zrno máte, protože máte tak nateklé oko, že se nedá poznat nic. Rozhodně na nic nečekejte a vyhledejte odbornou pomoc. Doktor problém zjistí, protože vám pro zjištění problému může přetočit víčko vnitřkem ven a tak uvidí hnisající zrno. Tento způsob nikdy nezkoušejte doma sami. Pokud se prokáže, že je to pravdu ječné zrno, pak není potřeba nijak vážná léčba, pokud nejsou komplikace.

Léčba ječného zrna

Pokud nenastanou komplikace, jak již bylo zmíněno, pak není třeba řešit tento problém přes doktora. Ječné zrno uzraje samo a poté když praskne, tak také samo zmizí. Ječné zrno je bolestivá záležitost a hlavně hodně nepříjemná. Pokud přetrvává dlouho, pak ho doktor sterilně nařízne a tím pádem je možné, aby hnis vytekl ven. Zákrok je velice nepříjemný, když si uvědomíte, že vám někdo bude strkat nůž k očnímu víčku. Ničeho se ovšem nebojte, naříznutí je prováděno v anestezii, která se ještě rozlišuje podle toho, zda bude zákrok prováděn dospělému člověku nebo dítěti.

Jak provést domácí léčbu ječného zrna

Vzhledem tomu, že jsme všichni stejní a škrábáme vše, co nás svědí, pak to jistě ani teď nebude jinak. Je to ale to nejhorší, co můžete udělat, protože si do oka přivádíte akorát další infekci a zánět se nebude léčit. Doporučují se teplé obklady a ještě lepší varianta je kapesník namočený v nějakých bylinkách – například heřmánkový vývar.