Každý z nás má zdraví jen jedno, a proto bychom se o něj měli co nejvíc starat. Je nutné, pokud to jde, nemocem předcházet. Mnoha nemocem se dá předejít správnou stravou, dostatkem pohybu, samozřejmě nekouřit a nepít alkohol. Jsou ale i virová onemocnění, jako je třeba chřipka. Ta se tvoří kapénkami, které můžeme vdechnout od již nemocného člověka.

Důležitá je i hygiena. Když sáhneme na kliku, kam sahal nemocný člověk, nebo na nákupní vozík a mnoho dalšího, je nezbytně nutné si vždy jak je to možné důkladně umýt ruce. Chřipka postihuje všechny věkové kategorie, od novorozeňat, až po seniory. V těchto dvou případech je obzvláště nebezpečná, stejně jako u lidí s nízkým imunitním systémem.

Lidé po různých jiných nemocech, po ozařování, mají sníženou imunitu, a v takovém případě přejde chřipka v zápal plic, nebo onemocnění srdečního svalu. Chřipka je onemocnění horních cest dýchacích. Nástup chřipky ve většině případů nastoupí náhle. Jeden den nám vůbec nic není, a druhý den ji můžeme dostat. Proti chřipce se dá očkovat. U nás na očkování dochází ale stále malý počet lidí, než je to v jiných zemích, i když propagace je dostatečně velká. Je to určitě velká škoda. Hlavně lidé z rizikových skupin, by se měli dát očkovat.

Průběh onemocnění chřipkou

Průběh chřipky je u každého člověka trochu jiný. Ve většině případů začíná bolestí hlavy, chvilku je nám horko, chvilku máme zimnici. Bolí nás ruce, nohy, klouby, a cítíme velkou únavu, až malátnost. Škrábání v krku, suchý kašel, pálení na hrudi, jsou další příznaky. Spustí se rýma, a teploty jsou vysoké.  Většinou po třech dnech se nám trochu uleví, ale únava ještě pár dní zůstane.

Když nenastanou komplikace, úplně chřipka odezní do dvou týdnů, od prvních příznaků chřipky. Při chřipce je velmi důležité dodržovat pitný režim, doplňovat vitamíny, a určitě to chce klid, žádnou námahu ani fyzickou, ale ani psychickou. Doporučuje se pít teplou vodu s citronem a medem, ovocné čaje, a inhalovat solný roztok. To vše nám průchod chřipky urychlí, a budeme se cítit lépe. Nejvíce chřipek je v zimním období. Lidský organismus je v té době oslaben, nemá dostatek vitamínu D, který v jiném období se nám dostává do těla pomocí UV zářením.

V zimních měsících dochází často k chřipkové epidemii. Bojovat proti příznakům chřipky je možné po celý rok. Výborně pomáhá saunování, otužování, dostatek tekutin a sportování. Zdravá je i procházka za každého počasí. To vše posílí naší imunitu. A budeme se po celý rok cítit mnohem lépe.

Chřipka příznaky

Člověk nakažený virem chřipky velmi snadno nakazí další lidi. Ubránit se dá velmi těžko. Stačí, když nemocný člověk zakašle, kýchne si, a tak nakazí svoje okolí. Částečně se můžeme bránit důkladnou hygienou. Určitě nestačí jen časté mytí rukou, což je sice důležité, ale jsou i další potřebné zvyky. Jsou to jednorázové používání kapesníků i ručníků.

Také je správné často větrat místnost. Onemocnění chřipkou stále mnoho lidí podceňuje, a někteří ji dokonce přecházejí. To je to nejhorší, co mohou udělat. Někteří lidé si pletou nachlazení s chřipkou. U nachlazení nebývá teplota. Viry chřipky se velice snadnou rozšiřují, a jsou velice nakažlivé. V době chřipkové epidemie, bychom se měli pokud možno vyhýbat místům, kde je větší počet osob. Tam je dost pravděpodobné, že bychom se mohli snadno nakazit. Ně

kdy není možné se vyhnout velkému počtu lidí, například při cestě do práce, v čekárně u lékaře, a dost lidí má takové zaměstnání, kde přicházejí do styku se zákazníky, nebo klienty. Tam je zdroj nákazy opravdu velký, protože je plno lidí, kteří při chřipce neleží, ale pohybují se běžně mezi lidmi. V takovém případě není možné se nákaze chřipky vyhnout. Tam nám může pomoci pouze očkování.