Měli jste nechráněný styk s osobu, o které nic nevíte a máte obavu z pohlavní choroby? Pohlavních chorob je celá řada, největším strašákem pro lidi je AIDS. Jak se pozná HIV? HIV má stejné příznaky, jaké se objevují u chřipky, či mononukleozy. Tyto příznaky se objeví v průběhu 2. až 6. týdne od možné nákazy.

Jedná se o promoinfekci, které se také říká akutní primární HIV infekce. Pokud je člověk nakažen, začnou se vytvářet protilátky, proti HIV a jedinec se tak stane HIV pozitivní. HIV pozitivní jsou jak heterosexuálové, tak i gayové, u těch se však nemoc vyskytuje častěji.

Mezi příznaky patří zvětšené uzliny na více místech na těle a to nejen na krku, ale i například v tříslech. Dalším příznakem je horečka nad 38´C a s ní spojené noční pocení. Může se objevovat vyrážka, která se vždy objeví na krátkou dobu a pak zase zmizí.

Tato vyrážka se může opakovat po dobu až dvou týdnů. Nakažený může trpět bolestmi hlavy, zvracením, průjmy, nechutenstvím a také afty v ústech. Na tuto nemoc zatím neexistuje lék, proto je AIDS nemocí velmi obávanou. Jak jistě víte, přenáší se pohlavním stykem.
Pokud jste měli nechráněný pohlavní styk a výše uvedené příznaky u vás neproběhli, neznamená to, že jste se nemohli virem HIV nakazit. 30-40% HIV pozitivních uvádí, že žádné příznaky nezaznamenali. Je to poměrně velké procento nakažených.

Druhá fáze HIV je bezpříznaková, většinou se v této fázi žádné příznaky neobjevují. Uvádí to až 80% nakažených lidí. Pokud HIV pozitivní o své nemoci ví, může si značně prodloužit dobu, které se říká bezpříznaková, protože jsou na trhu léky, který život HIV pozitivním výrazně prodlouží, nemoc ale nevyléčí.

Ve všech případech se provádějí testy na HIV u těhotných žen. Ty pak mohou být v klidu a vědí, že HIV pozitivní nejsou. Pokud však máte za sebou poměr, který byl rizikový, pak si jistě nechte testy udělat. Čím dříve se nemoc odhalí, tím déle bude moci pacient žít. Testy jsou zdarma a anonymní tak není důvod si je nenechat udělat.