Bolí vás ledviny? Nepodceňujte bolest, zajděte si k lékaři. Může se totiž jednat o zánět ledvin.

Bolest ledvin, nebo zad?

By: Hey Paul Studios

Bolí vás záda v bederní oblasti a nejste si jistí, zda jde o bolest zad, nebo o bolest ledvin? Zkuste se jemně bouchnout do této oblasti. Pokud bude bolest o hodně větší než byste při bouchnutí čekali, jedná se pravděpodobně o bolest ledvin. Nebo zkuste vyskočit, a pokud tato oblast při dopadu zabolí, znamená to, že vás bolí ledviny a ne záda. V takovémto případě vyhledejte lékaře. Může jít o zánět ledvin.

Příznaky zánětu ledvin

Mezi příznaky zánětu ledvin patří výše zmíněná bolest ledvin, časté a bolestivé močení, přičemž moč je zakalená, silně zapáchá a může se v ní vyskytovat hnis či krev. Dalšími příznaky jsou bolest v podbřišku, horečka, únava, a zvracení.

Příčiny zánětu ledvin

Zánět ledvin má na svědomí bakterie, která se do těla dostane buď krví, nebo tzv. vzestupnou infekcí, kdy se bakterie do ledvin „vyšplhají“ z močového měchýře, nebo z močové trubice.

K zánětu ledvin dochází nejčastěji při znemožnění odtoku moči, při nádorových onemocněních, nebo při přítomnosti močových kamenů. Dále při oslabení imunity, infekci dolních močových cest, při těhotenství nebo u pacientů s tzv. vezikoureterálním reflexem (při tomto onemocnění se část moči z močového měchýře občas vrací zpět do močovodů).

Průběh nemoci

Průběh zánětu ledvin může být buď akutní, nebo chronický.

U akutního onemocnění probíhá vše velmi rychle a příznaky jsou velice výrazné.

Chronický průběh je pomalý, dlouho trvající, s méně výraznými, nebo žádnými příznaky.

Léčba zánětu ledvin

K léčbě tohoto onemocnění se užívají antibiotika a protizánětlivé léky. Také je důležité dodržovat pitný režim.

Při komplikovaném průběhu nemoci je nutná hospitalizace, případně, pokud je zánět způsoben ledvinovými kameny, je nutné kameny odstranit.

Při zanedbání léčby může dojít až k selhání ledvin. Proto je důležité léčbu nepodceňovat.

A jak se můžeme zánětu ledvin vyvarovat?

Abychom předešli zánětu ledvin, je důležité dodržovat pitný režim. Dále je nutné dbát na dostatečnou hygienu intimních partií. Také je dobré posilovat imunitní systém, a vyvarovat se prochladnutí.

Pokud máte podezření na zánět ledvin, určitě neváhejte a navštivte svého lékaře. Jako každou nemoc, i zánět ledvin je nutné začít léčit co nejdříve. Předejde se tak zbytečným komplikacím.