Průjem je častá komplikace, která signalizuje, že v organismu není něco v pořádku. Jedná se o střevní poruchu, kdy odchází velmi řídká vodnatá stolice z těla ven. Vždy to bývá průvodní jev nějakého onemocnění.

Kdy se průjem objeví?

Jako první odpověď se nabízí, že průjem přichází v tu nejméně vhodnou chvíli. Někdy dokáže člověka pořádně potrápit.

Dietní chyba

Někdy jenom nevhodně zkombinujeme potraviny a tělo se rychle samo vyčistí. Horší stavy přicházejí, když je jídlo staré nebo zkažené. Otravy jídlem jsou celkem běžné. I v tomto případě se střeva čistí a za několik dnů je člověk zase v pořádku.

Střevní viróza

Většinou se objeví náhle, provází ji bolestivé křeče v břiše, někdy i vysoká horečka. Následuje průjem, někdy i zvracení a nemocnému se hned uleví. Tak, jak rychle bolesti přišly, stejně rychle odcházejí. Problémy trvají často jenom pár hodin.

Závažné příčiny

Pokud průjem trvá více dní, je třeba vyhledat pomoc lékaře, protože příčina bude vážnější – alergie, vážná infekce, zánět střeva, změna stravy (při cestování), dráždivý tračník, nevhodná kombinace léků…

Psychické problémy

Průjem může provázet i nervozitu před zkouškou, důležitým setkáním, cestou do neznáma. Ten většinou brzy odezní, jakmile se situace změní. Vážnější psychické problémy způsobují chronické potíže, které už patří do rukou lékaře. Jedná se o stres v práci, neshody doma, vztahové problémy.

Co při průjmu pomáhá

Při průjmu rychle dochází k dehydrataci organismu, což je velmi nebezpečné u malých dětí. Postižený by měl pokud možno pít, nejlépe minerálky a džusy. Po uklidnění střev je vhodné nasadit lehkou dietu – mrkev s rýží, suché pečivo, banány apod. V lékárnách jsou k dispozici prostředky upravující střevní mikroflóru – aktivní uhlí (Carbo medicinalis), Endiaron, Smecta, Hylak Forte a další.

Průjem ve většině případů rychle odezní a postižený situaci zvládne sám. U malých dětí se může stav rychle dramaticky zhoršit, tady je na místě zvýšená opatrnost a s návštěvou lékaře neotálet dlouho. Také u potíží trvajících více dnů nebo dokonce týdnů je třeba navštívit lékaře.