Dlouhodobě ležícím pacientům se uleví i díky drobnostem. Velkým přínosem ale může být kvalitní nemocniční postel.

zdroj: Bigstockphoto.com
zdroj: Bigstockphoto.com

Problémem dlouhodobě ležících pacientů, a to jak v domácí tak v nemocniční péči, bývá vznik proleženin. Proleženiny se tvoří v místech, kde dochází k dlouhodobějšímu tlaku nebo tření. Pacienty tak trápí především v místech, kde vyčnívají kosti a dotýkají se matrace. Ležící pacient se tak musí pravidelně polohovat. Nutná je i pravidelná hygiena a převlékání. Prevence je opravdu náročná a ani v nemocnicích někdy nemají ležící pacienti všechnu potřebnou péči. Naštěstí existují pomůcky či lékařský nábytek, které mohou alespoň trochu ulehčit pečující osobě její náročnou prací.

Kvalitní postel

V první řadě je důležitá dobrá postel. Bohužel klasické nemocniční postele z nabídky lékařského nábytku mohou být pro obyčejného člověka docela drahé. Lékařský nábytek tak můžete nahradit alespoň klasickou polohovací postelí, u které je možné zvednout opěrku pod zády nebo pod nohami.

Náš tip: Sháníte zdravotnické vybavení – stetoskopy, fonendoskopy, sady na šití, či zdravotní obuv a oblečení? Vše nakoupíte v pohodlí domova na stránce www.infinitemedstyle.cz.

Samostatná opěrka zad

Pokud ale pečujete o blízkou osobu v domácím prostředí a polohovatelnou postel nemáte a nemůžete si jí dovolit, je možné koupit samostatnou polohovatelnou opěrku zad. Je prodyšná, takže kůže na zádech může volně dýchat.

Zdroj: medihum.cz

Antidekubitní matrace

Velkým pomocníkem proti proleženinám je ale i antidekubitní matrace spolu s antidekubitní pumpou. Jde o matraci, která se plně přizpůsobí tvaru těla a je možné jí objednat v různých rozměrech. Její povlak je prodyšný, takže pokožka může volně dýchat.

Nafukovací kruhy

Jednoduchým a levným pomocníkem mohou být i kruhy proti proleženinám, které jde jednoduše nafouknout podle aktuální potřeby. Některé z nich mají dokonce pratelný povlak. Kruh je vhodný i pro ženy po porodu nebo pro pacienty po operacích břicha.