Toužíte po štíhlé linii, chcete začít hubnout, ale nevíte jak na to? Začít byste měli u pohybu a správné životosprávy. Kromě toho je potřeba vytvořit si i ideální jídelníček. Nevíte, kde jej najít? Vzor najdete třeba na internetu, nebo objednáte-li se na poradu s výživovým poradcem.

Dieta a správný jídelníček

Jídelníček při dietě má disponovat energetickou hodnotou okolo 5000 – 6000 kJ/den. Jde o průměrnou hodnotu pro ženy. U mužů se tato hodnota pohybuje kolem 7 500 kJ/den. Jídelníček si vždy upravte tak, abyste neměli vyloženě hlad.

V případě, že narazíte na potraviny, jenž nemáte v oblibě, nahraďte je potravinami jinými ze stejné skupiny. V praxi to pak může vypadat následovně: nemáte-li rádi tvaroh ze skupiny bílkovin, tak ho jednoduše nahradíte jogurtem. Jindy jáhly ze skupiny sacharidy nahradíte rýží. Nebojte se zkoušet i potraviny, které neznáte. Dost možná objevíte nové, dosud nepoznané chutě.

Správně jídelníček sestavuje odborník

Sestavení jídelníčku se odehrává s ohledem na Vaši váhu, zdravotní stav či bazální metabolismus. Pokud se na něj však chcete vrhnout sami, řiďte se zásadami zdravé výživy. Po týdnu dodržování poznáte rozdíl. Budete se cítit lépe, mít více energie a přijdete o nějaké to kilo navíc.

Pokud to myslíte s hubnutím opravdu vážně, přečtěte si více o tzv. KetoMix dietě. Koktejly namíchané z ingrediencí, které tělo potřebuje a jídlo pravidelně 6 x denně udělá divy.

Aktivity

Jídelníček je nutné doplnit i o pohyb a pohybové aktivity. Vhodné jsou kardio aktivity, při kterých se udržuje tepová frekvence na 120 tepech za minutu. Pro začátek Vám bude stačit 30 – 40 minut jízdy na kolečkových bruslích, rychlochůze, jízda na kole. Aktivity je nutné provádět minimálně dvakrát týdně. Zkusit můžete i aerobic a zumbu.

Inspirace v podobě dietního jídelníčku

Jestli si stále nevíte rady, podívejte se na dva dny vzorového jídelníčku. Obdobně si sestavte jídelníček na celý týden. Vždy tak, ať má denní strava potřebnou energetickou hodnotu.

1. den

  • Snídaně: celozrnný kváskový chléb s tvarohovou pomazánkou (2 krajíce celozrnného chleba, 100 gramů odtučněného tvarohu a bylinky)
  • Svačina: jogurt s čerstvým ovocem (100 gramů bílého jogurtu – 3% tuku, 100 g ovoce)
  • Oběd: salát s tuňákem
  • Svačina: plátek celozrnného chleba a libovolná zelenina
  • Večeře: pohankový salát

2. den

  • Snídaně: jáhlová kaše s oříšky
  • Svačina: mrkvovo-jablečný salát
  • Oběd: krůtí maso se zeleninou a celozrnné těstoviny
  • Svačina: 250 ml syrovátkového nápoje
  • Večeře: losos s vařenými bramborami