geralt / Pixabay

Hemoroidy dokáží potrápit nejednoho člověka a je celkem jedno, kolik mu je let.

Jedná se o vaskulární struktury v análním kanálu, jež napomáhají při kontrole, dochází-li k vyprazdňování. Slouží jako polštářová výplň a to v případě, že je vše v pořádku.

Hemoroidy mohou být vnitřní a vnější. Vnitřní hemoroidy poznáme podle obsahu krve ve stolici a pokud se jedná o stolici, která je bolestivá. Vnější hemoroidy pak poznáte podle otoku v oblasti konečníku.

Na vznik hemoroidů má velký vliv zácpa, i když faktorů, proč hemoroidy vznikají, je více. Časté jsou i u žen po porodu. Důležité je přijímat velké množství vlákniny hodně pít a kombinovat s léky proti hemoroidům.

Co dělat

Spousta lidí se bojí, nebo stydí řešit se svým lékařem tento problém a tak si jej raději nechávají pro sebe a trpí. Důležité je hodit ostych za hlavu a situaci řešit. Vyšetření probíhá vizuálně. Při vnitřním vyšetření se pak mohou odhalit možné rektální tumory, polypy, zvětšená prostata, nebo absces.

Prevence je možná a to tehdy, pokud se vyhýbáme velkému tlačení při stolici. Je třeba mít dostatek pohybu a také přijímat doplňky stravy. Samotná léčba pak spočívá v bohatém přísunu vlákniny, dodržování pitného režimu, sedacích koupelí a podáváním nesteroidních antiflogistik.

Hemoroidy se dají odstranit i drobnými zákroky a chirurgickými zákroky. Drobné zákroky spočívají v tom, že je hemoroid podvázán gumovým páskem, vnitřní hemoroidy jsou zaškrceny, kdy potom do 5 – 7 dnů hemoroid odpadne. Jde o velmi úspěšnou léčbu.

Pokud však tato léčba selže, přichází se na chirurgický zákrok, kdy se hemoroidy chirurgicky vyříznou, ale to se děje pouze u velmi vážných případů. Hrozí totiž větší množství komplikací. Kolik lidí trpí hemoroidy se dá jen těžko odhadnout, protože velké množství z nich tento problém neřeší s lékařem z důvodů jakéhosi studu.