WerbeFabrik / Pixabay

Každá nemoc je nepříjemná. Avšak existují nemoci, s kterými se člověk lépe vyrovnává, jako je rýma či kašel, ale vedle toho jsou i takové, které nám život mohou velmi znepříjemnit a také ztížit.

Co to jsou hemeroidy?

Snad každý někdy slyšel o hemeroidech. Ale dokážete si představit, jak to vypadají? Laicky lze říci, že se jedná o žíly, které nepracují tak jak mají. Ve většině případů se jedná o jejich rozšiřování a také časté vytváření uzlů.

Pravdou je, že se říká, že všechny tyto uzly nemusí být nebezpečné. Protože existují takové, které jsou poměrně elastické, takže mnohdy ani nepoznáte, že je máte, protože nejsou bolestivé. Problém nastane, až tyto uzly ztvrdnou a začnou vám bolet.

Hemeroidy venku i uvnitř

Existují dva typy tohoto onemocnění. Prvním z nich jsou vnější, což jak už název napovídá, znamená, že tyto uzly se vytvářejí na pokožce. A to zejména v oblasti řitního otvoru. Zde hemeroidy jednoduše odhalíte, protože kromě mnoha příčin, mezi které patří svědění kůže, vlhkost a také problémy s vyprazdňováním, uvidíte na kůži uzlíky.

Opakem a zároveň druhou variantou jsou vnitřní uzly. Uzly jsou uloženy na stejném místě, avšak jsou uvnitř těla, tedy v konečníku. Pravdou je, že tyto se odhalují poněkud složitěji, protože je neuvidíte a zpočátku ani neucítíte, jelikož jejich projev je mírnější. Avšak další průběh už je horší, protože ve stolici objevíte i krev.

Nepodceňuj návštěvu lékaře

Někteří si sice řeknou, že existují horší nemoci, než jsou uzly, avšak i toto onemocnění je vážnějšího typu a rozhodně by se nemělo podceňovat, protože může dojít až k velmi nepříjemným situacím. Proto hned, jak uvidíte uzlíky na kůži, které mohou být různého zdroje anebo budete mít krev či jiné problémy se stolicí, rozhodně byste se neměli stydět a okamžitě o tom informovat svého lékaře, protože čím dříve se nemoc odhalí, tím lépe probíhá její léčba.

Jak se hemeroidů zbavím?

Pokud odhalíte toto onemocnění brzy, tak se s ním dá bojovat i přírodní cestou. Existují mastičky či čípky, které pomohou tyto uzlíky rozpustit. Lékaři také často doporučují také odvar z dubové kůry. Avšak v těch horších případech si je musíte nechat odstranit chirurgicky.

Vzhledem k tomu, že toto onemocnění postihuje velmi citlivou část těla je odstranění bohužel nepříjemné a často i bolestivé a to nejen v průběhu operace, ale můžete pociťovat bolest i pár dní po zákroku. Samozřejmě, že pro zmírnění bolestí dostanete nějaké prostředky, avšak chvíli musíte přetrpět, avšak po té už budete zase v pořádku.

Pravidla, která bych neměl přehlížet

Samozřejmě, že existují jisté pokyny, co byste měli a neměli dělat, než budete úplně zdraví. Mezi tyto pravidla patří také dostatek tekutin v těle, což znamená, že byste si měli hlídat, zda dodržujete pitný režim. Také se doporučuje, abyste omezili hodně kořeněná jídla a ty naopak vyměnili za ovoce a zeleninu, protože při takovém onemocnění, potřebuje tělo dostatek vlákniny. Samozřejmě, že musíte dbát na hygienu, zejména v intimní oblasti, kde se hemeroidy vyskytují. Také byste se na chvíli měli vyhnout některým činnostem, jako je posilovna, jízda na kole či motorce, ale také rajtování na koni.

Hemeroidy jsou nepříjemné, avšak pokud člověk dodrží vše jak má, tak se nemusíte čeho bát.