Každý z nás někdy zažil situaci, kdy večer po příchodu domů snědl, na co přišel. Tento nutkavý, vlčí hlad, se vyskytuje skutečně výhradně v odpoledních hodinách, navečer a může trvat až do nočních hodin. A mívá své opodstatnění – zvýšenou hladinu hormonu ghrelinu, který našemu organismu hlásí, že je potřeba se najíst. V této fázi již člověk nedokáže jednat racionálně, ale pudově a výsledkem potom bývá „vybílená lednice“. Bohužel tento hormon nás také žene do konzumace větších porcí a uspokojí ho až všechny možné výrazné chutě – ostré, sladké i slané, a to ve velkém množství. Že byste se přejedli zdravou rybou a dostatkem zeleniny tak nehrozí. Podle odborníků se častěji vyskytuje u mužů, kteří se celý den kvůli pracovním povinnostem „nemají čas“ najíst.

Jak se vlčímu hladu vyvarovat

Pokud s vlčím hladem často zápasíte, máme pro vás dobrou zprávu. Vlčí hlad lze odbourat, nicméně je důležité správné stravování! Pravidelná strava po celý den je totiž nutný základ. Důležité je nevynechávat jídla. Pocity hladu se zpravidla dostavují po 3-4 hodinách po jídle, kdy je žaludek opět prázdný.  Pokud jídla během dne vynecháváme, nesnídáme, odbýváme oběd a pořádně se najíme až večer, není divu, že tělo se snaží doplnit chybějící základní živiny a energii. Tím, že se člověk večer nebo v noci přejí, pak již nemá v ranních hodinách chuť na snídani a celý začarovaný kruh se opakuje dál.

Jak je to správně

Snídaně je základ! Pokud nejste zvyklí snídat a obědy také odbývat, odbourejte tento svůj zlozvyk. Snídaně, svačiny a oběd by měli být pravidlem každý den, naopak se snažte ubírat energetický příjem večer. Apetit se postupně srovná a vlčí hlad zmizí.

Chutě versus hlad

V některých případech se lidé večer přejídají nejen kvůli hladu, ale i kvůli neovladatelným chutím. Zde je příčina trochu odlišná než u vlčího hladu, nicméně i toto je vhodné odbourat. Noční chutě a pravidelné nájezdy spižíren a ledniček se totiž mohou na tělesné hmotnosti také velice negativně podepsat. I ty souvisejí se špatným jídelníčkem. Zde konkrétně za nimi stojí špatné složení jídelníčku během dne. Pokud vás tedy večer honí mlsná, zapátrejte, kde ve složení jídel děláte chybu.

I s chutěmi se bojuje obtížně, bude vás to stát určité úsilí, ale vše se dá zvládnout. Pomáhá například vypláchnutí úst ústní vodou, což částečně znecitliví chuťové buňky. Úplně nejvhodnější je však všechny lákavé potraviny typu sladkosti, čokoláda nebo chipsy doma vůbec nemít. Na psychologické bázi funguje i tradovaná rada umístit svoji nelichotivou fotku na lednici, která vás má případně zbrzdit při otevírání ledničky. I to někdy skutečně zafunguje.

Další typy

Jak jsme již zjistili, velice důležité je nezapomínat na svačiny během dne. Tedy aby doba mezi jídly nebyla příliš dlouhá. Jedna dopolední a jedna odpolední svačina je naprosto v pořádku. Nezapomínejte proto na ně! Pokud víte, že vás čeká pracovní kolotoč nebo cestování, ale prakticky i každý den, mějte vždy po ruce nějakou drobnost – jablko, müsli tyčinku nebo třeba banán. Zelenina je samozřejmě také skvělá. Ovoce můžete konzumovat i sušené. Tím, že je poměrně dosti sladké, uspokojíte i chutě na sladké a večer vás pak nebude honit mlsná. Svému tělu dodáte i potřebnou vlákninu.

I svačiny ve formě bílkovin jsou potřebné a prospěšné. Zkuste třeba tvaroh, nebo šálek kefíru. Výborně vás zasytí a jako svačinka skvěle splní svoji funkci.

A čemu se v rámci svačiny vyhýbat? Sušenky, čokoládové tyčinky, chipsy nebo třeba uzeniny vám sice dodají rychlou energii, ale jinak nemají žádnou vhodnou výživovou hodnotu.