Ledviny nám čistí krev, která se filtruje nepřetržitě. Člověk může žít i s jednou ledvinou. Takže jednu ledvinu můžeme darovat, a na životě nás to vůbec neohrozí. Ledviny nás mohou bolet i při obyčejné viróze. Při bolesti ledvin je potřeba navštívit lékaře. Může to znamenat i závaznější onemocnění. Poškození ledvin se nedá vyléčit. Pokud ledviny přestanou plnit svoji funkci, bohužel člověk za pár dní zemře.

Onemocnění ledvin

Chronický zánět ledvin je nemoc imunitního systému. Onemocnění bakteriálního původu vede také k selhání ledvin, stejně jako dědičné onemocnění, které se přenáší z rodičů na děti. Protože se vyvíjí velmi pomalu, říká se, že je zákeřné. K selhání ledvin dochází až někdy kolem padesáti let věku.

V některých případech se můžeme vyvarovat onemocnění ledvin. Je potřeba dostatečně pít kvalitní tekutiny. Také je třeba se vyvarovat prochladnutí a nastydnutí, není dobré užívat často analgetika, a rozhodně bychom měli pořádně vyléčit každou angínu, a v žádném případě ji nepřecházet. To ledvinám škodí.

Že nemáme ledviny zcela v pořádku, nám mohou napomoci některé příznaky. Je to třeba častá únava a slabost, vysoký tlak a dušnost, kůži po těle máme šedožlutou, otékání nohou, časté bolesti hlavy spojené s nechutenstvím, pálení při močení, a bolesti ledvin spojené s teplotou. V těchto případech bychom neměli odkládat návštěvu lékaře. Je nutné se začít včas léčit.

Bolest ledvin

Je to nepříjemná bolest, která se většinou léčí antibiotiky, pokud není průběh onemocnění komplikovaný. Také je potřeba užívat protizánětlivé léky. Při léčbě se doporučuje vysoký příděl tekutin. V případě závažnějšího onemocnění je nutná hospitalizace v nemocnici. Tam se podávají antibiotika nitrožilně, a zároveň se provádějí vyšetření, aby se poznala příčina onemocnění ledvin. V některých případech je po vyšetření nutná léčba na neurologii.

K rizikovému faktoru patří, když nám nejde se vymočit. V tomto případě jde většinou o močové kameny. Nádorové onemocnění prostaty, nebo močového měchýře také zabraňuje močení. Většímu riziku jsou vystaveny ženy. Tam je možnost infekce častější. Je velmi důležité dodržovat osobní hygienu. Oslabení imunity, hlavně u lidí nakažených virem HIV, s cukrovkou a onkologickým onemocněním jsou rizikový pacienti. Také jsou to pacienti po jakékoliv operaci, kteří musí mít po delší dobu zavedenou cévku, když jsou ležící, a také infekce močových cest.

Prevence zánětu ledvin

Každé nemoci je dobré předcházet, a to i zánětu ledvin. Určitě je potřeba dodržovat pitný režim. Ten má vliv i na jiné nemoci. Vyplavují se nám tak z těla škodlivé látky. Důležité je časté močení, při čemž se čistí močové cesty. Gynekologové doporučují ženám, dojít se vymočit co nejdříve po pohlavním styku, kdy může dojít k zanesení bakterií. Brusinky mají protizánětlivý účinek, takže jejich konzumace je velmi vhodná. Ať v kompotu, džusu, nebo jinak zpracované.

Každou infekci je třeba co nejdříve vyléčit. Určitě bychom měli mít záda v teple, nesedat na studenou zem a podobně. Prevencí proti bolesti ledvin je i správná životospráva. Dostatek ovoce a zeleniny každý den, by mělo být samozřejmostí. Dostatek pohybu, pravidelný spánek a odpočinek nás také určitě posílí. Hlavně u cukrovkářů je velmi důležitá prevence i včasná léčba. Určitě se v každém případě jakýchkoliv příznaků onemocnění vyplatí navštívit svého lékaře, a se svým problémem se mu svěřit, aby mohl včas začít s léčbou. U každé nemoci je důležité, začít se léčit co nejdříve, než se nemoc rozběhne, nebo dojde k selhání ledvin. V případě pozdního začátku léčení to může mít velmi vážné důsledky, kterým je potřeba se včas vyhnout.