By: Bradley Gordon

Když v ústech cítíte krev, tak je to vždy špatně, protože není normální, abyste krváceli, takže pokud se vám objeví krev v ústech, tak to hned znační nějaký problém. Mezi nejčastější příčinu krvácení v ústech, z dásní je právě zánět dásní.

Co je to zánět dásní?

Zánět dásní je onemocnění, které vzniká infekcí. Tato infekce je vyvolána bakteriemi zubního plaku, které produkují specifické látky. Toto látky jsou vůči vašemu tělu agresivní a také jedovaté, proto se s nimi tělo snaží bojovat a to tak, že se brání vytvořením zánětu.

Jak poznám zánět dásní?

Je velice snadné poznat, že váš chrup je napaden zánětem dásní, protože vaše dásně budou bolet, budou oteklá, podrážděná, takže bude pro vás velmi nepříjemné cokoliv pozřít. Kromě toho jsou dásně silně zarudlé a velice často může dojít k poraněním, stačí třeba narušit si dásně zubním kartáčkem anebo nějakou potravou, a hned vám začnou krvácet.

Jaké jsou typy zánětu?

Existují dva typy zánětů dásní. První z nich je právě zánět, který je způsoben zubním plakem. Tento typ zánětu dásní je poměrně častější. A pokud zanedbáte jeho léčení, tak onemocnění může pokročit až k ošklivým následkům, jako je ztráta vlastních zubů anebo také rovnou celého chrupu. A druhým typem onemocnění je velice podobný, protože probíhá stejně, jen se liší příčinou vzniku. Takovými příčinami mohou být jiné bakteriální infekce, jako jsou například kapavka, syfilis, ale také virové či kvasinkové onemocnění.

Mnohdy zánět mohou způsobit také agresivní alergické reakce na kovy, plasty anebo chemikálie, které jsou použity v ústních prostředcích – zubních pastách, žvýkačkách anebo i v potravinách. V případě alergie většinou část bývá postižena i další část dutiny ústní.

Jak se mohu zánětu dásní vyhnout?

Pokud se chcete zánětu dásní vyhnout anebo jej odhalit hned v počátečním stádiu, tak nezbývá nic jiného, než nepodceňovat návštěvy u lékaře a zubní hygienu. Měli byste si pravidelně čistit zuby, také používat zubní nit, aby ani mezi zuby nezůstaly nějaké bakterie, které by mohly toto onemocnění způsobit. Někteří také proto ještě na vypláchnutí používají ústní vodu.

Jak lze zánět dásní vyléčit?

Zánět dásní lze jednoduše vyléčit a to na stejném principu jako je prevence. Takže stačí jen dodržovat hygienu. Když navštívíte zubaře, tak vám může doporučit zubního hygienika, který vám vysvětlí správnou techniku čištění a po případě vám odstraní zubní kámen. Hlavní je dodržovat hygienu v mezizubních otvorech, protože tady zánět dásní většinou vzniká, ale samozřejmě neměli byste podceňovat i ostatní místa. Pravdou je, že to může zpočátku bolet, ale když to přetrpíte a budete se o svůj chrup starat, tak přejdete nejen zánětům, ale také dalším následkům.

Dbejte o svůj chrup, abyste mohli lidi kolem sebe okouzlit krásným úsměvem.