Novým fenoménem se postupně stávají menstruační kalíšky, které jsou jednou z mnoha variant hygienických pomůcek pro ženy v období menstruace.

Hygienických pomůcek pro ženské dny je v dnešní době mnoho. Pokud vám vyhovuje používání tamponů a jejich užívání vám nepůsobí žádné potíže, variantou k nim by pro vás mohl být také kalíšek.

Co je menstruační kalíšek?

Jedná se o měkký kalíšek určený pro zachycení tekutiny uvnitř pochvy během menstruačního cyklu. Krev je zachycena uvnitř, není kalíškem absorbována a díky tomu je možné jej použít opakovaně. Kalíšek je vyroben ze zdravotně nezávadného lékařského silikonu, který nevyvolává alergické reakce. Díky svému měkkému povrchu se snadno zavádí, lze jej srolovat a následně zavést podobně jako tampon. Kalíšek se uvnitř pochvy opět roztáhne a přilne ke stěně, takže drží na místě a krev stéká pouze do něj. Nemusíte tak mít obavy o protečení.

Tuto dámskou hygienickou pomůcku lze znovu použít. Jeho vyjímání je méně časté, než je tomu u tamponu, kalíšek navíc můžete omýt (dostupné je speciální mýdlo) a znovu použít. Pro manipulaci s kalíškem existují i hygienické pomůcky, jako jsou například návleky na prsty. A abyste si mohly menstruaci zpříjemnit, kalíšky jsou dostupné i v barevných variacích.

Kdy je možné kalíšek použít a jak se o něj starat?

Tato hygienická pomůcka je vhodná jak při běžném dni, tak při sportu, ale je možné ji použít i během noci. Kalíšek je zřejmě nejlepší variantou vhodnou pro dlouhé cestování. Pokud jedete na dovolenou, delší pracovní cestu nebo musíte nutně odjet do zahraničí a nevíte, kolik vložek či tamponů si máte vzít s sebou, menstruační kalíšek je ideálním řešením jak hodit za hlavu všechny počty. Na celou dovolenou stačí jeden kalíšek (a dezinfekční přípravky). Manipulace s ním může být ze začátku obtížnější, ale časem se stane běžnou rutinou.

Po skončení menstruace stačí kalíšek umýt, uschovat a při dalším cyklu je možné jej znovu použít. K dezinfekci se používá speciálního mýdla nebo tablet a lze jej také zdezinfikovat několikaminutovým vyvařením v horké vodě. Po dezinfekci je vhodné kalíšek opláchnout ještě čistou vodou, aby případně nemohlo dojít ke kontaktu čistícího přípravku se sliznicí pochvy.