Autor obrázku: epSos .de

Otázku, jak zhubnout, si klade řada z nás. Ne vždy je však hubnutí nutné jen pro lidi s nadváhou a obezitou. Často se musí hubnout a dodržovat určité zásady i u různých nemocí. Krásným příkladem úpravy jídelníčku a dodržovaní zásad hubnutí je zvýšený cholesterol.

Hubnutí se proto dotýká nejen žen, ale i mužů. Podívejme se tedy na to, co vše s ním souvisí.

Význam slova

Hubnutí, nebo-li ztrácení tělesné hmotnosti je proces, při kterém přirozená energetická rezerva člověka, která je uložená v tukové tkání, klesá pod obvyklou úroveň. Někdy je i zdraví nebezpečné. U obézních osob a osob trpících určitým druhem nemoci je však zdraví prospěšným procesem. Musí však být prováděno postupně. A to i u osob, které se rozhodly snížit svou váhu samy od sebe.

Pro určení hubenosti, normální váhy a obezity slouží BMI index. BMI index ovšem nemůže podat komplexní diagnostiku, zda je člověk obézní nebo ne. BMI index totiž nebere v úvahu podíl svalů, tuků a kostí na celkové váze člověka. Proto se využívají i jiné metody pro stanovení obezity či jiných důvodů, kdy má člověk snížit svou tělesnou váhu.

Jak na to?

Relativně jednoduše. Pokud si zvolíte správný postup, máte velkou šanci uspět. Pokud ovšem zvolíte špatný postup, máte zajištěno, že trvale nezhubnete. Takže při hubnutí platí, staré známe přísloví: „Třikrát měr a jednou řež.“

Když si kladete otázku, jak na hubnutí, v hlavě se Vám okamžitě vynoří odpověď – no přece dietou. Ano dieta s celým procesem souvisí. Ale nesmíte si pod tímto faktem představit hladovění, či trýznění se. Takováto dieta Vám s dosažením cíle nepomůže. Pár kilo sice zhubnete, ale zpomalíte si metabolismus a po skončení diety opět přiberete. Ztracená svalová hmota se nahradí tukem, a vy budete vypadat ještě hůře.

Postup pro dosažení úspěchu

  1. Zjistěte si, zda opravdu a upřímně chcete zhubnout, nebo o tom jen mluvíte
  2. Pokud to myslíte vážně, je nutné dodržet zásady správného a zdravého hubnutí
  3. Součástí musí být vhodný jídelníček
  4. Pro úspěšné dotažení konce je nutný plán
  5. Cvičení a pohyb vše urychlí