Běh je jedním z nečastějších sportů, a proto je opravdu velmi oblíbený. Ovšem pokud chcete jít běhat, musíte si vybrat to správné vybavení. Každopádně je důležité, to co si na sebe oblečete, avšak ještě důležitější jsou boty, ty musíte mít kvalitní. Pokud kvalitní nejsou, pak z běhu přicházíte bolest kloubů, otlaky i potíž s puchýři. A co pak dělat, když se puchýř objeví?

Tření, tlak a puchýře

Snad každý člověk ví, že příčina vzniku puchýřů není běhání, ale obuv, kterou použijete, protože musí být volná a pohodlná, protože právě tření a tlak dělá na našich chodidlech bolestivé pupínky. V podstatě jsou to trhliny v kůži, které se naplní tělní tekutinou a jsou poměrně citlivé. Vyléčit puchýř snad nelze, musíme jen čekat na dvě možné varianty, s kterými se puchýř vyléčí sám.

Nechte puchýř tak

První z možných variant, jak se puchýře zbavit je nechat ho tak. On sice bude chvíli bolestivý, ale po chvilce si zvyknete, že máte na chodidle nepříjemný puchýřek. Když ho tam necháte ladem aspoň týden, tak dojde k procesu, kdy se tekutina uvnitř puchýře zahustí. A tímto zahušťováním se obnovuje kůže, takže vám puchýř začne pomalu tvrdnout, než se úplně ztratí. Je to sice trochu delší proces, avšak je to nejjednodušší boj s puchýři. Někdy vás místo začne jakoby tahat či pulzovat, v takovém případě je dobré zajít si do lékárny pro nějaké změkčovadlo, které vám místo zklidní a zároveň vám pomůže urychlit léčbu.

Píchněte do něj

Druhou možností, jak se puchýře zbavit, je jeho propíchnutí. Vzhledem k tomu, že puchýře po běhání jsou na nohách, tak se velice často stává, že puchýř nechtěně praskne. To rozhodně není špatně, sice to z počátku bolí a je to citlivé, avšak pak se vám vytvoří strup, díky kterému se vám místo uzdraví lépe a hlavně dříve. A teď přichází otázka, zda je lepší puchýř nechat ladem anebo jej propíchnout.

To záleží na mnoha aspektech. Každopádně, každý chce mít co nejdříve klid, a tak se nabízí možnost puchýř píchnout. Avšak není to jen tak. I když se to nezdá, tak i puchýř je citlivé téma a je opravdu důležité dodržovat jisté zásady. V případě, že se rozhodnete pro píchnutí puchýře, tak musíte mít po ruce nejen jehlu, ale hlavně dezinfekci. Vydezinfikovat musíte nejen jehlu, ale také místo puchýře, protože je to citlivé místo, kde se rychle dostane infekce.

Už žádné puchýře!

Samozřejmě, že existují opatření, jak puchýřům předejít. Kromě dobrých bot jsou zde i jiné možnosti, pomocí kterých žádné puchýře mít nebudete. Jednou z nich jsou ponožky. Při běhu je nejlepší zvolit opravdu funkční ponožky, které zajistí opravdu pohodlí, navíc předejde nejen puchýřům, ale také různým plísním. Někteří odborníci také doporučují mazání. Ideálním prostředkem jsou speciální oleje, jako je jelení olej, ale klidně můžete využít i vazelínu. Pokud běháte pravidelně a hodně, tak byste také mazat měli častěji, protože i olej či vazelína se do pokožky po čase vstřebají.

Puchýře nikdy nebyly příjemné, a tak dělejte vše proto, abyste je vůbec neměli. A pokud se přece jen vyskytnou na vašich chodidlech, už víte, jak s nimi bojovat.