Přichází podzim a s ním i období nachlazení a chřipek. Lékaři doporučují jako účinnou prevenci podporovat imunitní systém, a to nejlépe pomocí vitamínů C a B.

Vitamín C získáváme potravou, zejména konzumací dostatku ovoce a zeleniny. V lékárnách lze zakoupit i vitamínové tablety, ovšem oba tyto zdroje vitamínu C mají své úskalí. Při příjmu ústy se vitamín C distribuuje do krve ze střeva, které má však jen omezené transportní možnosti. Příjem vitamínu C touto formou tak postačí k pokrytí běžné denní potřeby. V případě zátěže pro organismus, typicky ve stresu a při nemoci, je potřeba tohoto vitamínu daleko vyšší. Nabízí se tedy jiná forma aplikace vitamínu – a to přímo do krevního oběhu. Vitamín C ve formě infúze je považován za novinku v ordinacích některých lékařů. I vy můžete tuto metodu vyzkoušet.

O co jde

Jedná se o jednoduchý výkon, kdy vám je vitamín C dodán do těla ve formě infúze. Aby byla tato léčebná kúra skutečně účinná, je třeba aplikovat infúzi s vitamínem alespoň čtyřikrát za sebou. Mezi každou aplikací je týdenní pauza.

Jedná se o krátkodobý výkon, kdy infúze vykape během cca 30 minut. Po aplikaci je třeba dostatečně pít, jiná opatření nejsou nutná.

Tuto kůru je nejvhodnější podstoupit v zátěžovém období pro organismus, typicky v jarních a podzimních měsících, kdy dochází k výkyvům teplot a častým respiračním onemocněním. Ale v podstatě jde o věc individuální. Ti největší zastánci této metody si nechávají vitamín C aplikovat téměř trvale po celý rok.

Před aplikací je třeba informovat svého lékaře, který zhodnotí váš zdravotní stav. Výkon není vhodný pro osoby s onemocněním ledvin.

Pro koho je terapie vhodná

Obecně lze říci, že tato kůra je vhodná pro všechny osoby, které jsou vystaveny psychické a fyzické zátěži. Konkrétně veškerá chronická onemocnění psychického rázu, únavové syndromy, depresivní stavy, alergie, stres, opakované infekce, civilizační onemocnění (cukrovka, vysoký tlak…), veškerá autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida, Crohnova choroba, roztroušená skleróza). Bylo prokázáno, že terapie má pozitivní účinky i v případě nádorových onemocnění.

K čemu je vitamín C prospěšný

Vitamín C podporuje funkci imunitního systému, ale i nervového. Má tedy účinky i na psychickou pohodu a podporuje obranyschopnost organismu. Ženy oceňují i vliv na kvalitu vlasů a pokožky.

Obecně nás chrání před tzv. oxidativním stresem. To je stav, kdy v organismu vzniká nadměrné množství kyslíkových radikálů, agresivních látek, které působí na tkáně destruktivně a způsobují celou řadu chorob. K tomu dochází například vlivem záření, ale i znečištěného ovzduší, stresu, dlouhodobých zánětů, nádorových onemocnění a podobně.

A právě vitamín C je schopen potlačovat tyto negativní účinky kyslíkových radikálů.