Mít zdravé zuby je práce na celý život. I když vám zubař při prohlídce řekne, že máte pěkný chrup, nesmíte usnout na vavřínech a dál pokračovat v pravidelném a poctivém čištění zubů. Jedině tak předejdete problémům, které by vás mohly potkat. Pojďte se s námi podívat na to, jak si udržet pěkný chrup.

Za vzhled našich zubů je často odpovědná genetika, nicméně svým přístupem toho můžete hodně ovlivnit. Základem tedy je, pravidelně a správně si čistit zuby, chodit na pravidelné prohlídky, případné problémy řešit včas a pořídit si kvalitní prostředky pro péči o ústní dutinu.

1. Nechoďte spát bez vyčištěných zubů

Není žádnou novinkou, že byste si měli zuby čistit alespoň 2x denně.  Mnozí lidé však večerní čištění zubů zanedbávají. Jenomže čištění zubů před spaním zbaví vaše zuby bakterií a plaku, který se na nich hromadí celý den.

2. Správné čištění

Způsob, jakým si zuby čistíte, je stejně důležitý, protože pokud si zuby budete čistit špatně, je to, jako kdybyste si je nečistili vůbec. Udělejte si na to čas a pohybujte zubním kartáčkem jemnými kruhovými pohyby, abyste odstranili plak. Neodstraněný plak může ztvrdnout, a to vede k nahromadění zubního kamene a může vést až k onemocnění dásní.

3. Nezapomínejte na jazyk

Plak může pokrývat i jazyk. To může vést nejen k zápachu z úst, ale také k dalším zdravotním problémům s ústy. Při každém čištění zubů jemně čistěte jazyk.

4. Používejte fluoridovou zubní pastu

Pokud jde o zubní pastu, je třeba dbát i další účinky než je bělení a chuť. Nezáleží na tom, kterou si vyberete, ale vždy se ujistěte, že vybraná pasta obsahuje fluorid. Fluorid je totiž hlavní obranou proti zubnímu kazu.

Bojuje proti choroboplodným zárodkům, které mohou vést ke kazům, a také poskytuje ochrannou bariéru pro vaše zuby.

5. Zubní nit používejte stejně často jako kartáček na zuby

Hodně lidí, kteří si čistí zuby pravidelně, zanedbává zubní nit. Nit tu není pouze proto, abyste s ní odstranili drobné kousky jídla, které vám zůstanou mezi zuby, je to i způsob, jak stimulovat dásně, redukovat plak a pomoci snížit riziko zánětů v ústech.

6. Překonejte problémy s používáním zubní niti

Používání nitě může být obtížné, zejména pro malé děti a starší lidi artritidou. Spíše než abyste to vzdali, hledejte nástroje, které vám pomohou. Pomoci vám mohou například dentální nitě natažené v rámečku, které se dají zakoupit v lékárně či v drogerii. Čištění mezizubních prostor je velmi důležité především v případě, že nemáte zuby úplně rovné, mezi křivými zuby se může hromadit jídlo i zubní plak a způsobovat pak nepříjemnosti.

7. Používejte ústní vodu

I když se může na první pohled zdát, že ústní voda je jen reklamní tah, používat byste ji měli, a to hned ze tří důvodů. Snižuje množství kyseliny v ústech, čistí obtížně čistitelné oblasti v okolí dásní a re-mineralizuje zuby. Ústní voda pomáhá uvést ústní klima do rovnováhy a u osob, které si nedokáží zuby vyčistit tak dobře, může být velmi užitečná.

8. Pijte více vody

Voda je nejlepším nápojem pro vaše celkové zdraví a týká se to i úst. Pití vody při každém jídle pomáhá vymýt lepkavé a kyselé potraviny a nápoje mezi čištěními.

9. Jezte křupavé ovoce a zeleninu

Čerstvé a křupavé produkty obsahují nejen více zdravé vlákniny, ale jsou také nejlepší volbou pro vaše zuby. Jejich žvýkáním posilujete čelisti, a to je pro zdraví zubů také velmi důležité.

10. Omezte sladká a kyselá jídla

Cukr se v ústech přemění na kyselinu, která pak může narušit sklovinu zubů. To vede ke vzniku zubních kazů. Kromě cukru, může narušovat zubní sklovinu i kyselé ovoce, čaje a káva. I když se takovým jídlům nemusíte úplně vyhýbat, omezte je.

11. Choďte k zubaři 2x ročně

Vaše vlastní každodenní návyky jsou zásadní pro celkové zdraví ústní dutiny. Přesto potřebujete pravidelně navštěvovat zubaře. Minimálně byste měli navštívit svého zubaře na prohlídku dvakrát ročně. Zubaři nejenže mohou odstraňovat zubní kámen a hledat kazy, ale budou také schopni najít potenciální problémy a nabídnout léčebná řešení.

Pokud se jim něco nebude zdát, pošlou vás ke specialistům, kteří jsou schopni vaše zubní vady odstranit.

V případě, že máte zuby natěsnané u sebe nebo máte problémy se skusem, pošlou vás k ortodontistovi. S největší pravděpodobností to pro vás bude znamenat nošení rovnátek, ale nemusíte se ničeho bát. V současné době je možné rovnat zuby v kterémkoliv věku a nemusí se o tom ani nikdo dozvědět. Existují totiž neviditelná rovnátka Invisalign, která jsou účinná u většiny zubních vad a navíc jsou velmi diskrétní.

Celý systém tvoří průhledné fólie, které si nasazujete na zuby, a tím je rovnáte. Rovnátka jsou snímatelná, tudíž nebudete mít problémy s jídlem ani s čištěním zubů. Před jídlem je vyndáte, poté si vyčistíte zuby a rovnátka zase nasadíte.