Je to onemocnění nosních dutin, které když se často opakuje, může přejít do chronického onemocnění. Jedná se o zánět nosních dutin, a velmi časté je hlavně u dětí. Zánět může být akutní, nebo chronický. Oslabený organismus je rizikový pro zánět dutin.

Také stres, psychické vyčerpání, nachlazení, i kouření, nesprávná životospráva a nedostatek vitamínů jsou rizikové faktory. Ani suché teplo nám neprospěje. Je nutné v místnosti, kde je nízké vlhkost používat zvlhčovače vzduchu. Jako prevence je vhodná dodržovat správnou životosprávu, jíst dost zeleniny a ovoce, dostatek spánku. Důležité je i nekouřit.

Kouř sliznice podráždí, a ty jsou potom náchylnější k nákaze viry. V období, kdy je větší výskyt chřipek, bychom se měli, pokud je to možné vyhýbat místům, kde je velký počet lidí. Samozřejmě, že vždy to není zcela možné, jako třeba cesta autobusem do práce a podobně. Můžeme se ale vyhnout na určitou dobu návštěvě kina, divadla a sportovních utkání.

Příznaky zánětů dutin

Zánět dutin se ve většině případů projevuje jako vodnatá rýma. Postupně je z toho rýma hnisavá, a nastoupí teploty. U dětí to bývají teploty opravdu vysoké. Bolest svalů a kloubů, celková únava a nechutenství, je stejné jako u chřipky. Nemocnému se špatně mluví a bolí a pálí ho v krku, a to hlavně při polykání. I z toho důvodu hlavně děti nechtějí jíst a pít. Ztráta čichu je dalším příznakem. Jedná se o krátkodobou ztrátu čichu. Trvá jen pár dní. Hůře se nemocný cítí hlavně v odpoledních hodinách.

Léčba zánětu dutin

U virového původu zánětu dutin se podávají léky, a důležitý je klid na lůžku. Měli bychom navštívit lékaře, a ten po vyšetření určí správnou léčbu. Organismus je vyčerpaný a klidem načerpáme další síly. U bakteriálního onemocnění užíváme antibiotika. Někdy je dokonce potřeba odstranit i nosní mandle.  I u zánětu dutin je důležité hodně pít. Můžeme si brát i vitamín C. Lékař nám může předepsat inhalaci. Uvolní se nám po ní dutiny.

V případě teploty je vhodný Panadol, který nejenže zmírní teplotu, ale pomáhá i od bolesti. Zánět dutin se většinou vyléčí během jednoho týdne, pokud nenastanou komplikace. V žádném případě se žádná nemoc nemá přecházet, a to se týká samozřejmě i zánětu dutin. Každá přechozená nemoc zanechá na našem zdraví následky. Nemocem je potřeba spíše předcházet, i když někdy se nám to nepovede. Zánět dutin je možné dostat i od zubů. Zuby jsou velmi blízko dutin, a tak i kaz na zubu může vyvolat zánět. V takovém případě je nutné vyhledat zubního lékaře, a ten nám zub vyléčí.

Každý z nás je jinak náchylný k nemocem

Jsou lidé, kteří mají to štěstí, že onemocní velmi zřídka kdy. Někdo má k onemocnění dutin větší sklon. Jsou to hlavně lidé, kteří mají oslabený organismus, který může být po nějaké jiné nemoci. Důvodem může být i vysoká psychická zátěž, nebo stres. Samozřejmě i špatná životospráva a nedostatek vitamínů můžou být důvodem.

Takzvané suché teplo, v přetopených místnostech také nikomu neudělá dobře. Používání zvlhčovačů bychom neměli podceňovat. Pokud nemáme zvlhčovač, úplně postačí i namočený ručník položený na topení. Splní stejnou funkci. Rizikovým faktorem je i vdechování chemických látek, třeba při natírání různých věcí, nebo vdechování kouře a prachu. Tomu všemu bychom se měli vyvarovat.

Zánět dutin může přejít i v jiné onemocnění

Zánět středouší, je komplikace, která pochází často ze zánětů nosních dutin. Jako další může být zánět spojivek, nebo dýchacích cest. K nejzávažnějšímu onemocnění, ke kterému může dojít, je když se infekce dostane do mozku. To je velmi těžké onemocnění, které může skončit dokonce i smrtí. Medicína už naštěstí natolik pokročila, že podáváním antibiotik se tomu dá zabránit.