Říká se, že těhotenství patří k nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Jenže co přijde po něm? Kromě nekonečné radosti a lásky také probdělé noci, spousta starostí a bohužel i změny na těle. Ty se nejvíce dotýkají břicha, na kterém se mohou objevit strie a povislá kůže. Ačkoliv jde o projevy zcela normální, existují účinné způsoby, které vrátí břicho do původní podoby.

S povislou kůží a diastázou může pomoci operace

Pokud vás trápí opravdu značně povislá kůže a rozestoupené břišní svaly, zvažte, zda pro vás nebude vhodná abdominoplastika. Jde o zákrok, který pokožku břicha zpevní, vyřeší diastázu, odstraní povolenou kůži a může také částečně odstranit strie a jizvy. Abdominoplastiku lze podstoupit, když se vaše váha po porodu ustálí, ideálně však ne dřív než 6 měsíců po porodu. Počítejte s tím, že po zákroku budete muset zůstat několik dní na klinice a po příchodu domů dodržovat klidový režim.

Hubněte pomalu

Při hubnutí se nesnažte nic uspěchat. Příliš rychlá ztráta hmotnosti totiž způsobí, že se kůže nestačí zregenerovat, a navíc spolu s tuky zhubnete i svaly, čímž se problém ještě zhorší.

Jakmile pocítíte, že je vaše tělo připraveno, začněte se cvičením. Samozřejmě není třeba se ihned vrhnout do posilovny, ze začátku stačí dlouhé procházky s dítětem v kočárku nebo v šátku, protahování a jednoduchá jóga. Až se schválením lékaře se pusťte do náročnějších cviků, jako jsou zkracovačky nebo prkno, případně s komplexním silovým tréninkem. Pokud vám to čas dovolí, můžete začít jezdit na kole, běhat nebo plavat.

Strava je základ

Ať už kojíte nebo nikoliv, dbejte na zdravou a vyváženou stravu plnou bílkovin. Napomůžete tím růstu svalů a budování kolagenu. Konzumujte také potraviny bohaté na antioxidanty, vitamíny A a E a omega-3 mastné kyseliny. Samozřejmostí by měl být dostatečný pitný režim.

Uvolněnou pokožku každý den masírujte vyživujícím olejem. Díky tomu se zlepší krevní oběh. Stahující účinky na kůži má gel z aloe vera, můžete tedy vyzkoušet i ten.