Jaterní dieta je běžnou součástí léčby celé řady jaterních onemocnění.  Ta bývají velice často chronická, a proto se stává pro pacienty dlouhodobou záležitostí (měsíce, ale i roky).

V našich podmínkách jsou nejčastějšími onemocněními jater virové  hepatitity (hepatitida B, hepatitida C), alkoholická choroba jater (od alkoholické hepatitidy až po jaterní cirhózu) a nealkoholová steatóza jater. Jde v podstatě o nahromadění tuku v játrech, kdy za hlavní příčinu pokládáme konzumaci stravy bohaté na tuky. Často se vyskytuje společně s obezitou.

Z dalších, méně častých jaterních chorob, můžeme zmínit ještě polékové hepatitity anebo závažné nádory jater.

Princip jaterní diety

Jaterní dieta je pro celou řadu lidí tak trochu strašákem. Řada z nás se po vyslovení diety poněkud zhrozí a představí si „nemastné“ a neslané“ jídlo. Ve skutečnosti tomu tak nemusí být. Je nutné však respektovat určitá opatření.

Přestože má být strava při jaterních onemocnění dietní, organismus by měl dostat všechny základní živiny, tedy bílkoviny, sacharidy a tuky, plus ještě vitamíny, minerály a dostatek vlákniny.

Tuky je třeba při jaterní dietě skutečně hlídat a omezit, avšak ne zcela vyloučit! Klademe spíše důraz na jejich druh, kvalitu a způsob přípravy. Proto doporučujeme kvalitní rostlinný olej, nejlépe olivový. Můžeme použít i ztužené rostlinné tuky, v omezeném množství i máslo.

Při přípravě jídel je důležité, aby nedocházelo k přepalování tuků. Tuk se proto přidává až do hotových jídel. Za zcela nevhodnou tepelnou úpravu považujeme smažení nebo fritování! Pečení je do určité míry možné, nicméně za nejvhodnější tepelnou úpravu považujeme dušení nebo vaření.

Denní příjem tuků by neměl u dospělé osoby s onemocněním jater přesáhnout 100 g. Do této denní dávky je nutné započítat i skrytý tuk v potravinách.

Alkohol je při jaterní dietě zcela zakázán v jakékoli formě, tedy i v nízkostupňovém pivu.

Vhodné a nevhodné potraviny

Maso jako důležitý zdroj bílkovin nemůžeme v jídelníčku opomenout. Vhodné je zejména libové maso, jako kuřecí, krůtí, telecí nebo králičí. Povoleno je i libové vepřové a hovězí, ovšem v malém množství. Ideální pro pacienty s jaterní dietou jsou ryby, které by se měly stát pravidelnou součástí jídelníčku. Pozor i na tepelnou úpravu, zcela nevhodné je smažení nebo fritování, omezeně i pečení. Ideální je naopak vaření nebo dušení pokrmů.

Zcela nevhodné jsou veškeré uzeniny a uzenářské výrobky.

Mléčné pokrmy jsou při jaterní dietě doporučovány. Mléko, jogurty, sýry nebo tvaroh by se měly stát rovněž součástí vašeho jídelníčku. Zvláště tvaroh je doporučován v denní konzumaci až 20-30g. Pozor na tuk v mléčných výrobcích, proto volte ty nízkotučné. Tučné smetanové jogurty a sýry se nedoporučují vůbec.

Ovoce a zelenina jako zdroj vitamínů a vlákniny jsou obecně doporučovány. Jenom pozor na některé nadýmavé druhy, které by mohly narušit trávení, jako například syrová cibule nebo česnek. Zde mohou existovat značné individuální rozdíly a je třeba přihlédnout ke snášenlivosti individuálně. Vyhýbejte se jakékoli konzervované zelenině.

Jako ideální příloha nám dobře poslouží brambory, rýže nebo těstoviny. Ani knedlíky nejsou zakázané. Brambory nám umožňují navíc celou pestrou škálu zpracování.

Vejce rovněž nejsou zakázána, naopak jedno vejce denně je povoleno. Pozor však na tepelnou úpravu, tu volte vždy s minimem tuku, není-li to možné jinak.

V případě pečiva se doporučuje spíše bílé pečivo, a to ještě ne úplně čerstvé, neboť den odleželé je lépe stravitelné. Naopak pozor na celozrnné pečivo a tmavý chléb, které mohou způsobit nadýmání. Povolena jsou i sladká pečiva s menším množstvím tuku typu vánočka, koláče, buchty. Zakázána jsou těsta tuková a smažené moučníky.

Zásady při přípravě jídel

Na přípravu jídel doporučujeme používat co nejvíce čerstvé potraviny a co je důležité, pravidelně se stravovat, a to alespoň pětkrát denně po malých porcích. Vhodná je vydatnější snídaně, oběd a energeticky méně vydatná večeře. Vyvarujte se přejídání, které zatěžuje metabolismus a může způsobovat trávicí obtíže.

Připravovaná strava by měla být nedráždivá, za vhodnou tepelnou úpravu považujeme vaření, dušení, případně pečení bez přidávání tuku během přípravy. Tuk přidáváme až do hotových pokrmů. Smažení nebo fritování pokrmů úplně vynechejte. Vhodné je pořídit si teflonovou pánev, na níž je možné připravovat pokrmy bez tuku nebo jen s minimem oleje.

Koření běžně užívané v naší kuchyni pro dochucování je možné v přiměřeném množství užívat. Vhodné jsou zejména různé druhy bylinek.