Ptáte se, na co skvělého se těšit na zimu? Po roce opět startuje sezona saunování. Malé dřevěné domky vyhřáté až na devadesát stupňů Celsia dokážou blahodárně působit na vaše tělo i duši.

Sauna má totiž pozitivní vliv na činnost srdce, dokáže mírnit bolest svalů i kloubů a po celou dobu vylučujete z organismu toxické látky. Aby byl pocit ze saunování bezchybný, je potřeba se vyzbrojit těmi správnými osuškami a dalšími textiliemi, bez kterých se v sauně neobejdete.

To zásadní, co potřebujete, je ručník a prostěradlo. Saunové textilie jsou důležité hlavně proto, že zabraňují znečištění sauny. A nejen to. Speciální froté určené do sauny vám zaručí pocit sucha, i když bude osuška mírně navlhlá.

Hýčkejte se

Ve většině saun vás ručníkem a prostěradlem vybaví. Pokud ale chodíváte pravidelně, není nic lepšího, než mít vlastní.

Skvělým tipem pro saunování jsou osušky a ručníky z materiálu, který vyvinuli vědci z Technické univerzity v Liberci ve spolupráci s českými firmami. Jde o froté tkaninu s názvem Prowell, která účinně saje vodu a zároveň zůstává z jedné strany suchá, i když už osuška vstřebala vodu. Prowell je ve světě unikátní způsobem zpracování a použitím dvou rozdílných materiálů bavlny a syntetického vlákna. Osuška je příjemná a měkká na dotek, zároveň zabere poloviční prostor, než huňaté osušky, což oceníte například při cestování. „Dříve jsme řešili dilema, jestli použít do sauny silné froté, které nám poskytne pocit tepla, ale brzy nasaje vodu a zůstane mokré, nebo osušky ze syntetického vlákna, které rychle schnou, ale dostatečně nezahřejí. Tyto dvě vlastnosti kombinuje právě Prowell,“ vysvětluje Helena Tomášová z české textilky VEBA, která dodává froté i do luxusních hotelů a wellness.

Saunové bederní roušky a sukně RUMBA z vafloviny – příjemného, lehkého a savého materiálu nejenom do sauny, cena 399,- až 410,- kč

V sauně můžete využít i další „vychytávku“ – ručník wa-ter, který kombinuje výhody vafle a froté. „Z jedné strany se můžete otřít do mimořádně savého a měkkého froté, vaflová strana zase přidává ručníku masážní účinky. Saunování si tak zpříjemníte lehkým peelingem,“ doplňuje odbornice z VEBY.

Ať už budete mít svůj nebo vypůjčený ručník, vždy jej berte s sebou přímo do sauny. Omotejte se prostěradlem a na ručník se posaďte nebo si lehněte. Pokud používáte klasické ručníky, může se stát, že máte během saunování ručník i prostěradlo příliš navlhlé. V tom případě je nejlepší obsluhu požádat o výměnu, případně si z domu přinést ručníky dva.

Tip: Z materiálu Prowell se vyrábějí také krásné župany pro NĚHO i JI. Vychytávkou jsou také bederní roušky se suchým zipem opět pro ženy i muže, které zpříjemní pobyt v sauně či wellness.

Z tkaniny Prowell se vyrábí také župany. Ten jednoduše rozložíte a použijete jako osušku FOTO: VEBA

Správné načasování

Řada lidí netuší, kdy je pro návštěvu sauny nejvhodnější doba. O saunách traduje řada mýtů, z nichž nejznámější je ten, že má smysl vyhřívat si v nich kosti jen přes zimu. To je omyl. Pokud chceme vidět pozitivní účinky sauny, je dobré ji navštěvovat pravidelně po celý rok. I v létě totiž dokáže posilovat imunitu, jen málokomu se ale během teplých měsíců do sauny chce.

Platí proto, že nejvíce lidí potkáte v sauně od podzimu do jara. K návštěvě je láká sychravé počasí a často i nejrůznější virová onemocnění v okolí, kterým se chtějí díky sauně bránit. Pokud už ale cítíme, že nás nemoc pokouší, rozhodně není dobré snažit se v sauně vypotit. I když vám podobný postup v minulosti pomohl, může se stát, že se projevy nemoci ještě posílí a vypukne naplno. Platí proto jednoduché pravidlo: do sauny se nechodí ani s rýmou.