Pravidelný pobyt v saunách je skvělým preventivním opatřením proti nemocem a má blahodárné účinky na zdraví člověka. Účinky saunování byly již několikrát vědecky potvrzeny. Kromě klasických finských saun se v dnešní době těší velké oblibě infrasauny. Ty pracují na principu vyzařování infračervených paprsků. U infrasauny jsou klasické účinky sauny ještě více prohloubeny.

Účinky infrasauny

Infrasauny mají na lidské tělo i mysli velmi pozitivní účinky. Infračervené paprsky procházejí hluboko do našeho těla a tím dochází k jeho prohřátí a uvolnění. Teplota v infrasaunách se pohybuje mezi 50 – 60 °C. 80 % tepla vstřebá vaše tělo a pouhých 20 % se rozptýlí do okolního prostředí, čímž dochází k daleko intenzivnějšímu prohřátí a pocení než u klasických saun.

V infrasaunách jsou umístěna speciální infračervená topidla, která vyzařují infračervené zařízení. Paprsky tohoto záření prostupují lidskou pokožkou hluboko do tkání až několik centimetrů pod povrch. Dochází tak k lepšímu uvolnění svalů, pokožka bude prokrvená, pevnější a zbaví se nečistot. Mezi hlavní výhody infrasauny patří, že ji mohou využívat také alergici, astmatici, kardiaci nebo lidé s problémy s krevním tlakem.

Příznivé účinky infrasauny

  • Posílení imunity a detoxikace organismu
  • Pozitivní vliv na krevní oběh a srdce
  • Snížení ztuhlosti kloubů, zad a končetin
  • Snížení svalového napětí
  • Pozitivní vliv na lidskou psychiku
  • Pozitivně působí při léčbě chorobných zánětlivých procesů kůže

Posílení imunity a detoxikace organismu

Pravidelným saunováním v infrasaunách dochází ke zvýšení obranyschopnosti imunitního systému. Naše tělo dokáže efektivněji bojovat s nemocemi, viry a bakteriemi. Infrasauna napomáhá k uvolněné napětí, ztuhlých svalů a kloubů. Našemu organismu se tím značně uleví a může se soustředit na posílení imunity a regeneraci.

Infrasauny slouží tedy ke zlepšení funkce organismu a napomáhají odbourávat nežádoucí látky z těla. Hlubší a intenzivnější prohřátí organismu v infrasaunách vede k velmi výraznému pocení. Při pravidelném užívání infrasauny lze dosáhnout významné detoxikace organismu. Při pocení se pak vyloučí velké množství odpadních látek, toxinů, tuků a nečistot z těla.

Finské sauny mají příznivé účinky na celkové zdraví a imunitu organismu
Finské sauny mají příznivé účinky na celkové zdraví a imunitu organismu

Pozitivní vliv na krevní oběh a srdce

Infračervené záření má také velmi pozitivní vliv na náš krevní oběh. Infračervené záření proniká až několik centimetrů do hloubky těla, díky čemuž mohou paprsky tepelně působit na svaly a vnitřní orgány. To vede k rozšíření cév, zvýšení srdečního objemu a rytmu, díky čemuž může krev lépe cirkulovat. Tento posilující efekt má vliv také na zlepšení fyzické kondice.

Snížení ztuhlosti kloubů, zad a končetin

Infračervená terapie účinně působí při odstraňování bolestí a ztuhlosti kloubů a zad. Velmi pozitivní účinky byly zaznamenány při léčbě revmatické artritidy, artrózy a dalších podobných onemocněních pohybového ústrojí.

Snížení svalového napětí

Pravidelní pobyt v infrasauně má také pozitivní vliv na pružnost tkání. Při 54°C dochází k uvolnění tkání, ty jsou po následném protažení elasticky prodloužené a tento efekt má trvání i dlouho po protažení. Stejné výsledky byly zaznamenány i u vazů, šlach, ale i u kloubních pouzder. Uvolněné a prohřáté svaly se lépe regenerují, a tak se díky infrasauně zbavíte bolestí pohybového aparátu.

Pozitivní vliv na lidskou psychiku

Nejenže má infrasauna kladný vliv na naše zdraví, zároveň přispívá k uvolnění stresu a napětí a k celkové psychické pohodě. Saunování je také zdravou zábavou s mnoha pozitivními účinky, což vede k celkové harmonii našeho organismu. V průběhu pobytu v infrasauně je stimulována produkce tzv. hormonů štěstí – endorfinů.

Pomocník v boji s kožními chorobami, akné a při hojení kožních ran

Pomocí této tepelné terapie dochází ke zrychlení hojení kožních ran, odřenin a podobného poškození. Pokožka je pevnější a aktivněji se zbavuje nečistot. Díky tomu má saunování skvělý vliv také na čištění ucpaných pórů, léčbu akné a dalších kožních problémů, včetně suchého ekzému, kopřivky nebo lupénky.