Co je to rakovina prostaty?

Rakovina prostaty je zhoubné nádorové onemocnění. Vzniká, když se prostatické buňky zvětšují a nekontrolovatelně se rozmnožují. Mnohdy se buňky stěhují do vzdálenějších části, a tudíž se nejčastěji objevují v lymfatických uzlinách (v tříslech) anebo v kostech.

U koho se rakovina prostaty objevuje častěji?

Rakovina prostaty většinou postihuje muže, kteří jsou ve věku kolem sedmdesáti či osmdesáti let. Kdežto muži, kteří mají méně, než čtyřicet pět let touto rakovinou trpí zcela výjimečně (podle statistik by se našel tak jede na cca 100 000 mužů). To znamená, že toto onemocnění je ve starším věku běžnějším, ačkoliv mnoho mužů se v tak pozdním věku ani nedozví, že nádor mají, protože mají spousty jiných a mnohdy vážnějších typů rakoviny, že tento už přehlížejí nebo nevnímají. Dokonce je prokázáno, že tato choroba se daleko častěji objevuje u černochů, než u jiných ras.

Jak se rakovina prostaty projevuje?

Podobně jako při zánětu prostaty cítí muž bolest břicha, potíže při močení či časté nutkání k močení. Kromě toho se rakovina prostaty projevuje také bolestmi kostí a snížení chuti k jídlu, takže člověk začíná ubývat na váze, což způsobí daleko rychlejší pocit únavy. A mnohdy může být doprovázená horečkami.

Existuje prevence proti rakovině prostaty?

Je důležité, aby tato rakovina byla zjištěna co nejdříve, a tak je zavedeno preventivní vyšetření prostaty pro všechny muže, kteří jsou starší pedanti let. V případě, že máte genetické predispozice, tak se toto vyšetření doporučuje už ve čtyřiceti letech. Je pravdou, že vyšetření může být pro muže velmi nepříjemné, protože se prostata vyšetřuje pohmatem přes konečník. Samozřejmě, že pokud lékař najde nějaké podezření, tak pošle muže pro jistotu na ultrazvuk, kde lze nádor prokázat či vyloučit lépe.

Jak se rakoviny prostaty vyléčí?

V některých případech rakoviny prostaty se pomocí chirurgického zákroku odstraní celá prostata. Při takovém zákroků může dojít k jistým komplikacím, které mohou způsobit inkontinenci* a impotenci. Další možnou variantou je ozařování, ať už vnější či vnitřní a to v oblasti malé pánve. A v určitých výjimkách lze použít hormonální terapii. Samozřejmě, že pokud je nemoc velmi rozsáhlá, tak je nutné zkombinovat více léčebných variant.

*inkontinence – mnoho lidí si myslí, že jde pouze o problém ženy, ale jde o nežádoucí únik moči, protože daná osoba není možná moč zadržet. A tak jako žena, to může dostat i muž a právě poměrně často v důsledku rakoviny prostaty.