Autor obrázku: Lablascovegmenu

Řadí se ke zdravým potravinám napomáhajícím zdraví člověka. Hodí se pro chladné dny, protože umí zahřát a zasytit. Chcete-li si být zdraví, rozhodně je zařaďte to svého jídelníčku. Jsou levné a nijak náročné na přípravu. Kroupy a zdraví jsou ideální kombinací.

Co jsou kroupy zač?

Vznikají broušením obalové vrstvy obilného zrna a vyrábí se z ovsa, pšenice a také ječmene. Čili samé zdraví prospěšné látky. Jsou dobře stravitelné a rychle zaplní žaludek. Chutnat Vám budou lehce po oříšku. Zrna mají jen neznatelně větší než třeba rýže. Vybrat si můžete ječné, pšeničné, ovesné či špaldové. Cena za 500 gramů je od 18 do 35 korun.

Kroupy a zdraví – co umí udělat?

Ječmen, který je v nich obsažen preventivně působí proti srdečně-cévním chorobám, žaludečním a střevním potížím. Snižují hladinu cholesterolu a lipidů v krvi a jsou velmi účinné proti zácpě. Na rozdíl od ostatních obilovin má nižší podíl lepku. Ječné a ovesné kroupy se melou v různých stupních hrubosti na velké, střední a malé, perličky a lámanku. Téměř všechny druhy můžete zakoupit v obchodech zdravé výživy. Jejich konzumací prospějete svému zdraví.

Jak je používat?

Kroupy můžete používat všude tam, kde byste použili jinou přílohu. Tedy – do polévek na zahuštění, k zapékání nebo jako samostatnou přílohu. Z krupek můžete připravit třeba i pomazánku nebo je smíchat se zeleninovým salátem a doplnit kuřecím masem. Využití je velmi široké. Receptů na jídla z toho produktů existuje velké množství.

Obsah krup

Obsahují velké množství sacharidů a vitamíny B a E. Proto zařaďte kroupy a zdraví do vašeho jídelníčku a budete mít krásnou pleť. Je možné vyrobit z nich knedlíky, karbenátky ale také je možné udělat si „moučníky“. Díky obsahu ječmene je můžete kombinovat s jinými obilovinami, např. s rýží, s pohankou nebo s jáhly. Kroupy jsou výborné s kysaným zelím, s čočkou nebo s hrachem.

Na Vánoce možná pečete

. A co je důležité? Pokud celý život holdujete živočišným potravinám, pak byste měly vědět, že ječmen z vás tento nahromaděný odpad vytáhne ven. Takže kroupy a zdraví se vzájemně podporují.

BIO kroupy k dostání zde