S letošním létem přišla extrémní horka, která nedělají dobře mnoha lidem. Je spousta těch, co se před nimi schovává ve vychlazených domech, anebo se přesunou do aut, kde si zapnou klimatizaci. Tento vynález je opravdu zachránce v letních pařácích, ovšem není to vždy úplný hrdina, protože je mnoho lidí, kteří díky klimatizaci trpí a dostanu např. akutní zánět průdušek.

Letní nachlazení máte ze zimy

I když si mnoho lidí myslí, že nachlazení přicházejí jen v zimě, není tomu tak. Naopak nachlazení v létě je od dob klimatizace velmi běžné. Na každého člověka klimatizace působí jinak, ale pokud se jedná o nachlazení, tak většina lidí má stejné obtíže, tedy rýmu, škrábání v krku, které často vyústí v ticho, protože nebudete moci mluvit a nesmíme zapomenout ani na kašel. A když se to s chlazením auta či bytu opravdu přežene, můžete mít až horečky. Horečky nastávají, když vaše tělo zažije šok. Tedy například, když vyjdete z auta, ve kterém je osmnáct stupňů do zahrady, kde je třicet osm stupňů.

Bolest kloubů

Jak už bylo zmíněno, klimatizace na různé osoby působí různě. Někdo je nachlazený, ale je také spousta těch, které z klimatizace bolí klouby. Když vám intenzivně fouká studený vánek na koleno či rameno, tak není divu, že vás po chvíli začne bolet. V takovém případě je nejlepší klimatizaci úplně vypnout, ale pokud to není možné, tak jí aspoň zeslabte anebo velmi efektivní je také dát si nějakou přikrývku přes danou část těla. Pokud zrovna po ruce žádnou nemáte, tak můžete vzít třeba mikinu či bundu a koleno si zakrýt aspoň tím. Sice to vypadá divně, když se v takovém horku budete přikrývat, ale za to se vyhnete nepříjemnostem a hlavně bolestem.

Jak správně nastavit klimatizaci?

Pokud je venku šílené horko, tak se mnohdy nedá jezdit v autě bez klimatizace. Ovšem je velice důležité, jak si klimatizaci nastavíte. Samozřejmě, že každý by rád ochladil, ale opravdu se to nesmí přehánět. Mnoho odborníků udává, že nejlépe je udržovat klimatizaci tak, aby rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou v autě nepřesáhl pět stupňů celsia. Někdy je to sice velmi nepříjemné, zejména pokud je venku přes třicet stupňů, ale máte jistotu, že nebudete nachlazení ani vás nebude nic bolet.

Když jedeme hromadně

Problém s teplem a zimou většinou nastává, když se rozhodnete jet například na dovolenou autobusem. Autobus veze kolem padesáti osob a každá z nich je zvyklá na jiné nastavení klimatizace. Jsou zde lidé, kterým se bude stále zdát velké horko a vedle nich budou i ti, kteří by nejraději odhlasovali vypnutí klimatizace, jen aby nebyli nemocní či aby přijeli domů bez bolestí. Ovšem ani nejlepší řidič nemůže vyhovět každému účastníků zájezdu. Většina řidičů nastavuje klimatizaci, tak jak jim to autobus dovolí, protože nové autobusy mají všechno elektrické a mnohé z nich jsou automatizovány tak, že ani nedovolí mít velké teplotní rozdíly.

Klimatizace je sice velmi příjemná v těchto teplých dnech, avšak když to s ní přeženete, tak budete mít nepříjemné problémy, ať už jde o klasické nachlazení či bolesti.