S příchodem chladnějšího počasí nás čeká období nejrůznějších respiračních onemocnění. I když se většinou jedná o běžná nachlazení či záněty průdušek, v některých případech se z nich může rozvinout i zápal plic. Poznáte ho? Podívejte se na 6 příznaků, se kterými byste měli jít raději k lékaři.

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plicní tkáně, které může mít infekční i neinfekční formu. Infekční zápal plic, který je častější, může být způsoben bakteriemi, viry, plísněmi nebo parazity. Neinfekční forma bývá způsobena podrážděním, například při vdechnutí kousku jídla nebo inhalací dráždivých látek. 

Zápal plic je poměrně závažné onemocnění, jehož léčbu není radno zanedbat. Nikdy byste se neměli snažit ho přechodit nebo ho léčit sami pomocí volně dostupných přípravků z lékárny. S podezřením na zápal plic vždy kontaktujte lékaře. Ten dokáže určit diagnózu a v závislosti na druhu zápalu plic může předepsat antibiotika, léky proti kašli, léky proti horečce, antivirotika nebo i kortikoidy. 

Někdy je těžké rozeznat zápal plic od běžného nachlazení nebo zánětu průdušek, a někteří lidé tak zápal plic léčí pouze v domácích podmínkách. Proto vám přinášíme 6 nejčastějších projevů, které by vás měly upozornit na možný zápal plic. Pokud na sobě některé z těchto příznaků pozorujete, je na čase vyrazit k lékaři.

Kašel 

Kašel je nejčastější zápalu plic. V případě bakteriálního zápalu plic se jedná o produktivní kašel s vykašláváním hlenu (zeleného, žlutého, hnědého, s příměsí krve) nebo hnisu. Virový zápal plic se naopak projevuje suchýmdráždivým kašlem, který je doprovázen bolestí.

Dušnost 

Dušnost, zrychlený dech a potíže s dýcháním patří mezi nejvýraznější projevy zápalu plic. Pacienti se zápalem plic se zadýchávají i při sebemenší námaze, někdy mají problém se pořádně nadechnout. Při běžném dýchání nemocného může být slyšet pískot a sípání.

Bolest na hrudi

Při zápalu plic pacienti často popisují bolest na hrudi nebo tlak za hrudní kostí, a to při kašli, ale také při pokusu o hluboký nádech. Dlouhodobější nebo silná bolest na hrudi je vždy důvodem k návštěvě lékaře.

Zvýšená teplota nebo horečka

K typickým projevům zápalu plic, jako je kašel, potíže s dýcháním a bolest na hrudi, se mohou přidružit celkové příznaky, mezi něž patří zvýšená tělesná teplota nebo i horečka. 

Zápal plic způsobený viry, který má obecně o něco mírnější příznaky, se většinou projeví pouze zvýšenou teplotouU bakteriálního zápalu plic ovšem není výjimkou horečka, tedy teplota nad 38 °C.

U starších 65 let, kojenců nebo u osob se sníženou imunitou může při zápalu plic naopak docházet ke snížení tělesné teploty.

Bolesti hlavy a kloubů

Při zápalu plic na sobě můžete pozorovat celkové příznaky podobné například chřipce. Typické jsou tak bolesti kloubů, bolesti hlavy a u starších osob zmatenost

Únava

Pacienti se zápalem plic bývají většinou unavení. Někdy se dostaví i schvácenost a velké fyzické i psychické vyčerpání

Jak se léčí zápal plic

Pokud se u vás projevuje několik z uvedených příznaků, nebo dokonce všechny, neotálejte s návštěvou lékaře. Ten vás vyšetří poslechem a pokud bude mít podezření, že by se skutečně mohlo jednat o zápal plic, pošle vás na vyšetření krve a hlenu a rentgen plic. 

V případě potvrzení diagnózy zahájí léčbu zápalu plic. Ta se odvíjí především od toho, co zápal plic způsobilo, jaké příznaky se u pacienta projevují a jaký je jeho celkový zdravotní stav. Bakteriální zápal plic se léčí antibiotiky, v případě onemocnění virového původu se mohou nasadit antivirotika, při plísňovém původu antimykotika. Kromě původce zápalu plic se léčí také jeho projevy – přidávají se léky na snížení horečky a pro usnadnění vykašlávání

Antibiotika byste nikdy neměli vysazovat předčasně, i když se cítíte lépe.

Během léčby zápalu plic se doporučuje dodržovat klidový režim, pít dostatek tekutin a doplňovat vitamíny a minerály. Je také vhodné zvlhčovat vzduch v místnosti a podkládat si hlavu polštářem pro lepší průchodnost dýchacích cest. Během léčby zápalu plic by se v žádném případě nemělo kouřit.

Léčba zápalu plic trvá ve většině případů 23 týdny, ale následná rekonvalescence může trvat i měsíc. Po vyléčení zápalu plic je doporučeno vracet se k normálu postupně a nenaložit si hned plnou zátěž.