Každý z nás by si měl čas od času dopřát chvíli klidu. Každý si však svůj odpočinek představuje různě. Někdo nejradši zaleze pod deku s dobrou knížkou v ruce, někdo si pustí film, někdo se jde projít do přírody, někdo do nákupního centra. Lidé jsou originály a proto i jejich způsob trávení času je u každého nějak jedinečný. Někteří však upřednostňují aktivní odpočinek ve formě sportu. Že je to hloupost? Že sport lidi spíše unaví? Nadcházející text vás zkusí přesvědčit o tom, že i sport je výbornou možností, jak si odpočinout.

1.png

Zdroj: https://cdn.pixabay.com/photo/2014/09/03/20/15/legs-434918_960_720.jpg

Jaký odpočinek rozlišujeme?

Pokud si opravdu chcete pořádně odpočinout a chcete, aby na vás regenerace blahodárně působila, je potřeba, abyste dělali úplně něco jiného, než co děláte během pracovního shonu. Odpočinek se pak dá rozdělit do dvou kategorií a to na odpočinek pasivní, který zahrnuje spíše intelektuální činnost, která pro nás není fyzicky náročná. Zde spadá poslech hudby, čtení, sledování filmů či návštěva sauny.  Oproti tomu aktivní odpočinek představuje fyzickou činnost, něco, kde se hýbeme. Relaxovat můžeme u venčení psa, u uklízení, při procházce nebo u jakéhokoliv sportu. Je důležité, abychom žili v rovnováze a dopřávali si oba druhy odpočinku.

Jakým sportem k odpočinku?

Neexistuje žádná nejlepší „nalajnovaná“ příručka, která tvrdí, kterým sportem si nejlépe odpočinete. Zde hraje největší prvek individuálnost. Každého nabíjí úplně něco jiného. Každému se začnou vyplavovat endorfiny díky jinému sportu. Prostě si najdete činnost, díky které se cítíte lépe a budete se jí věnovat. Chcete plavat? Plavte? Potřebujete si zacvičit na Kardioboxu?  Běžte do toho, výběr je jen a jen na vás.

2.png

Zdroj: https://c1.staticflickr.com/9/8722/16770802936_8686694c97_b.jpg

Stop únavě!

Říkáte si, že po celodenním stání v práci nemáte šanci dobrovolně vydržet nějakou sportovní aktivitu? Únava vás zmáhá a vy si myslíte, že další pohyb vás akorát ještě více rozloží. Opak je ale pravdou. V práci zažíváte pouze jednostranný pohyb plný stereotypů, který člověka unaví. Sklopená hlava, či špatné držení podporuje sílu únavy a člověk upadá do stavu, kdy si nedokáže představit, že by se měl dobrovolně ještě mimo práci hýbat. Pokud si doopravdy chcete pořádně odpočinout, je potřeba protáhnout tělo a svaly po takto těžkém vypětí.  Navštivte jógu, zastrečingujte si, vyzkoušejte třeba Tai – Či. Tvrdí vám přátelé, že vám po sportu bude ještě hůř? Dejte si s nimi sázku a sledujte, zda vyhrajete na https://extra.bet365.com/news/cs/.

Já cvičím, ty cvičíš, my cvičíme

Studenti

Sport je pro všechny. Jsi student, který celý den prosedí na fakultě nebo nad knihami a večer si zpříjemníš jedním zaslouženým oroseným? Zkuste ráno objevovat krásy místních parků, podívejte se, zda vaše škola nenabízí možnost sportovních aktivit se studentskou slevou. Dobijte si baterky na Zumbě nebo na Port de Bras. Pročistíte si hlavu od blížícího se zkouškového období, uklidníte svou a mysl a vaše tělo vám poděkuje.

Maminky na mateřské

Všichni moc dobře víme, že starání se o malého človíčka přináší samo o sobě dost pohybu. A samozřejmě nechcete nechat své dítě na hlídání u cizích osob jen kvůli tomu, abyste se šla unavit do posilovny. Existují však cvičení, která můžete absolvovat se svým děťátkem. Různé kurzy jógy pro maminky a jejich děti, nebo cvičení s kočárky? Máte ráda inline bruslení? Co takhle vytáhnout na čerstvý vzduch kočárek a místo procházky s ním bruslit. Fantazii se meze nekladou a vy spojíte zábavné s užitečným.