Značně nám dokáže znepříjemnit život. Ať, už je příčina jakákoliv je nutné vždy navštívit odborníka. Nejčastějším důvodem bolesti ucha bývají záněty. Ty mohou postihovat střední ucho či zvukovody.

Bolest ucha může být trvalá či má charakter měnící se intenzitu. Je možné její zhoršování v určitých situacích, při konkrétních polohách hlavy, pohybech nebo při tahu za boltec. Bolest může být provázena svěděním či výtokem z ucha. Objevuje se též zalehnutí, snížení sluchu, či v některých případech též horečka. Ušní výtok může mít různé podoby, z ucha může vytékat krvavá, hnisavá či čirá tekutina.

DasWortgewand / Pixabay

Příčiny

  • Infekci vnějšího zvukovodu
  • Barotrauma
  • Blokáda ušním mazem
  • Zánět středního ucha
  • Nachlazení

Bolest ucha způsobená zánětem středního ucha

Infekce středouší se často objevuje při zánětu horních cest dýchacích. Nejčastější je u malých dětí (od 3 měsíců do 3 let), ale ani dospělí nejsou výjimkou. Zánět je vyvolaný viry, bakteriemi nebo plísněmi, které se dostanou do zvukovodu. Výjimečně může vzniknout infekce po protržení bubínku úrazem nebo barometrickým tlakem. K podráždění zvukovodu může dojít i po kontaktu s chemikáliemi (např. při barvení vlasů) nebo při dlouhodobém vystavení chlorované vodě v bazénech (tzv. plavecké ucho).

Bolest ucha způsobená zánětem zevního zvukovodu

Při zánětu zevního zvukovodu je postižena pokožka této části ucha. Nejčastěji jde o následek útoku bakterií, ke kterému obvykle dochází v létě po koupání. U pacientů se objevuje svědění, bolest ucha, později výtok z ucha někdy spojený se zhoršením sluchu.

Léčba

Vždy se bude řídit pokyny lékaře. Osobně můžete zkusit pro její zmírnění přiložení obkladu přes ucho. Při zánětu zvukovodu jsou vhodné teplé obklady, při středoušní infekci naopak vsaďte na účinky chladu, který brání rychlému postupu zánětu a tlumí bolest. Rozhodně nezkoušejte žádné čištění ucha či jeho proplachování. Tím si jen uškodíte.

Rada na závěr

Bolet nás můžou různé části ucha, a navíc může dojít k přenesení bolesti odjinud. Stav, na který bolest ucha upozorňuje, může být běžný (škrábance na boltci) až těžký (zánět středoušní dutiny), který může i ohrožovat život. Pokud se tedy tato vyskytne a působí Vám větší nepříjemnosti, je namístě navštívit lékaře. Neboť jen on dokáže objektivně posoudit daný stav. Předejdete tak zbytečným komplikacím, jako je poškození sluchu.