Mnoho lidí dnes pro svou práci potřebuje ruce, a tak se může snadno stát, že si ruce namůžete. Dokonce i při jednotvárné práci na počítači může dojít k přemožení rukou, a pak z toho vznikají nepříjemné onemocnění, jako může být i zánět šlach.

Když vás ruka bolí

Zánět šlach je typ onemocnění, který většinou přichází velice dlouze a proměnlivě. To znamená, že vás z ničeho nic nezačne bolet ruka. Pokud se jedná o tuto nemoc, tak bolesti musí vždy něco předcházet. Obvykle to začíná tak, že je ruka na daném místě citlivá. Často začneme pro úlevu ruku natírat mastmi a gely proti bolesti, které jsou volně prodejné v lékárně. Po nějaké době jistě přijde zarudnutí a svědění tohoto místa. A pak už se to stupňuje do fáze, kdy je dané místo teplé a bolestivé. Nejprve vás bude bolet jen při pohybu této ruky a později již bolí neustále. Někdy se dokonce může bolest rozšířit a vést třeba od zápěstí k loktu a obdobně.

Tenisový loket nemusí mít tenista

Tohle onemocnění má mnoho podob a jednou z nich je i známý tenisový loket. Ten vzniká hlavně jako důsledek velkého zatížení při sportu, ovšem nemusíte být zrovna sportovec, abyste měli tento problém. Tímto typem zánětem šlach mohou být postižení právě lidé, kteří namáhají svalstvo kolem loktu, a to bez odpočinku. Vzhledem k tomu, že se jedná o zánět v předloktí, může to být i důsledek stále stejné polohy rukou, takže například když pracujete u počítače.

Pozor si dejte i na prstíky

Ovšem ještě častější typ, než je tenisový loket, je zánět v prstech. Nejčastěji je postižen palec, a to díky nepřirozenému pohybu, protože u tohoto prstu není pohyb plynulý, tak jako u ostatních čtyřech. Ale stejně tak můžete mít onemocnění jakéhokoliv jiného prstu. Pokud se jedná o postižené prsty, tak většinou jde o postižení z práce. Například na lince, kde děláte titěrnou práci stále dokola.

Jdeme do boje

Hned jak pocítíte, že je něco špatně, měli byste navštívit lékaře. Avšak boj se zánětem šlach není obtížný. Většinou se doporučuje léčba odpočinkem v kombinaci s masáží, případně ultrazvuk jen na postižené místo. Pokud máte nějaký vážnější typ anebo masáže nezabírají, lze se zánětem chodit na obstřiky. V případě, že vám dané místo otéká a stále nic nezabírá, tak je nutné dát končetinu do ortézy minimálně na dobu dvou týdnu, aby byla v úplném klidu. Vždy je nutné dojít k lékaři, protože ten vám může doporučit i vhodné protizánětlivé medikamenty ať už na předpis, nebo volně prodejné v lékárně, které vám léčbu nejen urychlí, ale zároveň vám pomohou ulevit od bolesti. Navíc od lékaře budete potřebovat nemocenskou.

Zánětem šlach netrpí pouze ručičky

Vzhledem k tomu, že ruce používáme nejvíce, není divu, že jsou nejčastěji postiženy touto nemocí. Přesto nemusí být nemocné pouze ruce, zánět se může dostat i na druhé končetiny, kterými jsou nohy. Zde je zánět méně častý, ovšem o to horší. Jednak je oce bolestivý, ale hlavně má mnoho příznaků.

 

Zánět šlach je velmi nepříjemná nemoc, ale nemusíte se bát, lze s ní lehce bojovat.