Každá těhotná maminka jistě touží po tom, mít zdravé miminko a pokud těhotná ještě nejste, ale miminko plánujete, tak je jistě vaším snem, aby jste otěhotněla co nejdříve. Jak působí kyselina listová v těhotenství a proč ji užívat?

tasha / Pixabay

Kyselina listová, vám pomůže otěhotnět rychleji, proto pokud plánujete miminko, tak začněte s užíváním kyseliny listové. Ale to samozřejmě není jediné plus, které kyselina listová nabízí. Velmi dobře působí proti vývojovým vadám a tak by mělo být téměř samozřejmé, že pokud jste těhotná, sáhnete po kyselině listové. Kromě kyseliny listové můžete vsadit i na čaje na podporu plodnosti, oblíbený je například kontryhelový čaj na plodnost.

Kyselina listová je nejvíce obsažena v listové zelenině, v kvasnicích a v živočišných játrech, ale užívat byste ji měla především v tabletách, protože vařením se zničí více jak 95% kyseliny listové. Tohoto vitamínu se jen těžko můžete předávkovat, protože pokud přijmete vice kyseliny listové, než je třeba, vyloučíte ji v moči.

Jen vyjímečně můžete pozorovat vedlejší účinky, mezi které patří nadýmaní, žaludeční nevolnost, nebo například poruchy spánku. Pokud tyto příznaky vnímáte, přestaňte kyselinu listovou užívat. Nejpozději do 3 týdnů, by mělo vše vymizet.

V těhotenství se však kyselina listová velmi doporučuje a to spolu s dalšími vitamíny, určenými pro těhotné ženy. Pokud budete mít nedostatek kyseliny listové v tomto vašem období, ale i před ním hrozí riziko neplodnosti, předčasného potratu a v tom úplně nejhorším případě potom hrozí těžké vývojové vady miminka.

Nejrizikovější skupinou jsou potom mladé ženy, ženy které kouří a nebo berou drogy. Pokud tedy plánujete miminko, tak začněte užívat kyselinu listovou nejlépe 3 měsíce, před plánováním otěhotnění, nejpozději v době, kdy zjistíte, že již těhotná jste.