By: Anna Q

V první části jsme se věnovali spíče účinkům na naši krásu, pojďme se v tomto dílu podívat na léčivé účinky, které nejsou na první pohled vidět, ale dodají nám na psychické i fyzické vitalitě.

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

Šalvěj je bylinka středního vzrůstu, kdy se k léčebným a jiným účelům používají její lístky. Jako čaj nám pomůže odstranit noční pocení a stres při přepracovanosti a jiných problematických situacích. Jako kloktadlo pomáhá k odstranění problémů s afty.

HĚŘMÁNEK PRAVÝ

Starý dobrý heřmánek zná téměř každý z nás. Květy se žlutým středem a bílými lístky jsou od pradávna používány v lékařství i kosmetice. Má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Heřmánek lze také využít jako odvar, kterým si můžeme oplachovat vlasy. Docílíme tak lesklých a pružných vlasů a jejich přirozenému zesvětlení. V přítomnosti chřipky urychluje pocení a s jeho společností budete brzy zase jako rybička

KVASNICE

Babičky je používají při pečení výborných buchet, ale mohou mít účinky i na naši pleť, kterou vyživují a zanechávají ji hebkou a pružnou. Stačí do vlahého mléka kvasnice rozdrolit a nechat odstát. Obličej vzniklou kašičkou pravidelně omývat a uvidíte, že budete mít i za několik let stále svěží a mladou pleť. Kvasnice se dají také pít. Není to sice nijak lahodné, ale je to zaručený lék na zachmuřenou náladu a pro posílení srdíčka. Obsahuje hodně vitamínu B, pomáhá tedy i na lámavě vlasy a akné.

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

Meduňka má uklidňující účinky. Je tedy výborná jako čaj na podporu spánku či při pocitech úzkosti. Výborně utlumí bolest a zlepšuje zažívání. Lze zakoupit masku s touto bylinkou, která zklidní podrážděnou plet a vrátí jí zpět harmonii. Lze přidat její odvar do koupele a vytvořit tak lázeň pro relax jako stvořenou po těžkém dni v práci.

By: Darya Pino

MÁTA PEPRNÁ

Mátu, nebo alespoň její chuť či vůni, zná každý ze žvýkaček nebo bonbonů, do kterých jsou hojně využívány. Máta zabraňuje zápachu z úst, je tedy výborné ji jen tak přežvykovat. Jestliže máte lupy, bude vám máta nápomocná opět jako odvar, kterým si budete důkladně oplachovat vlasy. V tomto případě vlasy neoplachujte, jen je lehce prosušte a dále nechte volně schnout. Mnohé z nás také potěší, že tato bylinka pomůže při kocovině, kterou doprovází „žaludek na vodě“. Udělejte si z ní čaj a máte po problému.

Myslete na to, že je nutné bylinky i další přírodní produkty užívat dlouhodobě. Jestliže vytrváte, věřte, že Vás určitě nezklamou!