4001173179_1286663d25_bBoj s rakovinou prsu u žen je velice vyčerpávající záležitostí, a to nejen po stránce zdravotní, ale také psychické a finanční. Rakovina prsu patří mezi nejčastější ženská onemocnění a její výskyt rok co rok stále narůstá. I přes tato fakta mnoho žen podceňují pravidelné preventivní prohlídky, díky kterém lze onemocnění včasně zachytit a úspěšně se z něj vyléčit.

Ať už patříte k těm, kteří podceňují vyšetření či nikoliv, doporučujeme získat o této závažné nemoci co nejvíce informací. Díky vašim znalostem a pravidelným prohlídkám zvyšujete úspěšnost včasného zachycení a následné léčby nemoci.

Příznaky rakoviny prsu

Aby žena včas zjistila, že je něco v nepořádku, je důležité vědět, jak se toto onemocnění projevuje, jaké jsou nejčastější příznaky rakoviny prsu. Úplně na začátku vývoje této nemoci bývá zhoubný nádor nehmatný, nijak nebolí a nezpůsobuje žádné potíže. V tomto období lze rakovinu odhalit pouhým mamografem, nebo ultrazvukem.

Proto apelujeme na ženy, které zanedbávají prohlídky, aby začaly na tato vyšetření pravidelně chodit. Nezabere to tolik času a budete alespoň vědět, než abyste to nechala zajít tak daleko, až bude příliš pozdě.

Postupem času nádor roste, čímž začíná na prsu zanechávat určité stopy. Některé jsou viditelné okem, jiné hmatem. Konkrétně se jedná o následující projevy:

  • bolest prsu
  • zvětšení prsu
  • vtažení kůže či bradavky
  • výtok z bradavky
  • důlkovatění na prsu
  • pomerančová kůže
  • zarudlá kůže na prsu
  • atd.

Včasná diagnostika

Pokud máte jakékoliv podezření, neváhejte a zajděte za lékařem. Pořád lepší, když se bude jednat o planý poplach, než když nad nahmatáním bulky mávnete rukou a dále to nebudete řešit. Později se vám to totiž mohlo vymstít.

Pod včasnou diagnostikou mnoho žen neví, co si má představit. Včasné zachycení lze považovat, pokud zachytíte ložisko, které je o velikosti zhruba 1 cm a je jen omezené na samotný prs bez postižení spádových uzlin v podpaží. Dále lze pomocí mamografie zachytit ložiska ve velikosti jen několika milimetrů.

Léčba rakoviny prsu

Ať už zachytíte nádor včas či nikoliv, nevyhnete se chirurgickému zákroku, případně chemoterapii. Rakovina prsu je obecně pro ženy psychicky náročná, zejména v těch případech, pokud žena přijde o prso, nebo o vlasy kvůli chemoterapii.

Operativní zákrok

Chirurgická operace spočívá v odstranění nádoru. V závislosti na jeho rozsahu se v některých případech odstraňuje část nebo dokonce celé prso. Dále dochází k odstranění lymfatických uzlin v podpaží, aby se nádor odstranil zcela úplně.

Chemoterapie

Po operaci následuje chemoterapie. Ta se nasazuje kvůli tomu, aby nedošlo v oblasti k rozsevu nádorových buněk do krve. Když tímto vším žena projde a léčba je úspěšná, může podstoupit rekonstrukce prsu. Jedná se o plastickou operaci, na které se pacientce vymodeluje nové umělé prso. Díky tomu se pak pacientka lépe vyrovná s rakovinou, a zároveň ji to usnadní návrat do běžného života.