Znáte zkratku VPMD? Jedná se o oční onemocnění zvané věkem podmíněná makulární degenerace. Tato choroba postihuje nejčastěji ženy nad 50 let. Dochází při ní k postupné ztrátě centrálního vidění.

K čemu až může dojít?

Při VPMD je postupně poškozována sítnice v místech nejostřejšího vidění. Mluvíme o tzv. makule neboli žluté skvrně, která hraje důležitou roli při rozpoznávání detailů. Důsledkem jsou centrální výpadky zorného pole a s tím spojené obtíže s rozeznáváním tváří, problémy při čtení či řízení auta.

Jaké jsou příznaky?

VPMD se bohužel projevuje velice nenápadně, proto první příznaky okamžitě nezaznamenáme. Pokud si však všimneme, že za šera a za tmy vidíme hůře, tváře jsou jakoby rozmazané, stejně tak i písmo, pak bychom měli být na pozoru. Tyto příznaky jsou totiž lehce zaměnitelné s běžným zhoršením zraku.

Věkem podmíněná makulární degenerace se rozvíjí během několika let. Ve většině případů je nejprve postiženo jedno oko, u 50 % postižených se pak během 5 let choroba týká obou očí. Riziko závažnějšího rozvoje VPMD na obou očích po 10 letech je opravdu vysoké. Na VPMD se zpravidla přichází náhodou při kontrole u očního lékaře. A bohužel také velmi často pozdě, když už je sítnice oka nenávratně poškozena.

Formy VPMD

Nejběžnějším typem VPMD je suchá makulární degenerace. Jak ji poznáme? V pokročilém stádiu nevidíme střed pozorovaného objektu. Například u pohledu do obličeje nevidíme jeho prostředek, nýbrž jenom okraje.

Nebezpečnější variantou je vlhká VPMD. Ta se může vyvinout i ze suché formy. Má velmi progresivní průběh, zhoršení zraku přichází během několika týdnů. Nenávratné poškození očí se může objevit již za několik měsíců. Projevem vlhkého typu makulární degenerace je zprohýbané a vlnité vidění.

Existuje prevence?

Vhodnou prevencí skutečně dokážeme riziko onemocnění VPMD snížit. Měli bychom ve větší míře konzumovat potraviny bohaté na lutein. Ten se nachází hlavně ve žlutočervené a zelené listové zelenině. Bohatě je zastoupen ve špenátu, kapustě, brokolici, mrkvi a paprice. Dále po 40. roce bychom měli pravidelně docházet na prohlídky k očnímu lékaři, který dokáže VPMD pomocí testu zvaného Amslerova mřížka odhalit.

Nitrooční čočky nebo operace?

Při poruchách ostrosti zraku vzniklých v důsledku dioptrických vad a presbyopie můžeme kromě brýlí a kontaktních čoček sáhnout také po trifokálních čočkách. Uvedená operace čoček nám zaručí ostré vidění na dálku, na blízko i na střední vzdálenost. Před takovým zákrokem je nutné podstoupit podrobné vyšetření zraku, jehož cílem je vyloučit oční onemocnění jako jsou VPMD a zelený zákal..

Další možností jak docílit mladistvějšího vzhledu je plastická operace víček zvaná blefaroplastika. Převislá víčka nejen že vypadají nevzhledně, ale mohou rovněž vyvolat bolesti hlavy, pocit únavy, slzení a bolestivost očí. V neposlední řadě způsobují zhoršení vidění.