Jak otěhotnět – obyčejné rady, ale nad zlato
Založit si vlastní rodinu a mít své vlastní děti je snem mnoha žen i mužů. Zplození potomstva je tak staré jako příroda sama a na první pohled by se mohlo zdát, že je to samozřejmost. To je ale často snadnější říct, než udělat. Zvláště v dnešní době, kdy téměř čtvrtina populace bojuje se strašákem jménem neplodnost. I když se početí může zdát jako jednoduchá věc, některým párům to může trvat déle než jiným. Pro ty, kteří chtějí založit rodinu, to může být stresující období. Existuje však několik věcí, které mohou páry udělat, aby zvýšily své šance na početí.
Naslouchejte svému tělu
Zaprvé je důležité, aby nejen žena, ale i muž porozuměli principům menstruačnímu cyklu a tomu, kdy nastává ovulace a tedy čas umožňující početí. Většina žen ovuluje jednou měsíčně, obvykle asi 14 dní po začátku posledního menstruačního cyklu. Páry mohou použít ovulační testy, které přesně určí, kdy žena ovuluje. Jakmile si zjistíte datum ovulace, je důležité naplánovat pohlavní styk na toto plodné období. Na druhou stranu by snaha o početí neměla být jen o počítání plodných dnů a povinném sexu. Ten by měl být přirozenou součástí vztahu celkově.
Pro ženy, které se snaží otěhotnět, je také důležité umět zvládat stres. Ten může mít negativní vliv na produkci hormonů a ovlivnit menstruační cyklus. Ženy se mohou věnovat relaxaci, jako je jóga, meditace, hluboké dýchání nebo jakýmkoli činnostem, které jim pomáhají snižovat hladinu stresu.
Ve zdravém těle zdravý duch – klišé, ale pravdivé
Pro ženy, které se snaží otěhotnět, je důležitá velmi důležitá zdravá strava a vyvážený jídelníček. Ženy by měly jíst potraviny bohaté na živiny (jako je ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, ořechy) bílkoviny (mléčné výrobky, maso) a doplňovat vitamíny a minerály. Oba z páru by se měli vyhýbat alkoholu, tabáku, přemíře kofeinu a jiným návykovým látkám, protože to jsou věci, které mohou ovlivnit jejich plodnost.
Pokud se párům nedaří otěhotnět ani po roce snažení, je načase poradit se s lékařem. Lékaři mohou odhalit příčiny problémů s početím nebo neplodnosti, které bývají často snadno léčitelné. Pokud ani to nepomůže, zkuste s lékařem probrat možnosti léčby, jako je umělé oplodnění, asistovaná reprodukce nebo program dárcovství vajíček.
Na závěr nezbývá než dodat, že trpělivost přináší ovoce. Početí může vyžadovat určitý čas, ale existuje několik věcí, které mohou partneři sami udělat, aby zvýšili své šance na početí. Pochopení menstruačního cyklu, dodržování zdravé stravy, zvládání stresu a případné vyhledání lékařské pomoci jsou důležité kroky, které párům pomohou splnit jejich sen o založení rodiny.
Napsat komentář