Stáří s sebou může přinést řadu zdravotních problémů. Zajímavé zdravotnické pomůcky pomohou seniorům při každodenních činnostech.

Pokud máte ve své blízkosti stárnoucího člověka, určitě víte, že se ve svém každodenním životě potýká s řadou problémů, které mu brání v tom vést aktivní život. Někteří senioři se stáhnou do ústraní a už v podstatě nevycházejí z domu. Vyrovnat se s ubývajícími silami není pro každého jednoduché. Existuje ale řada drobných pomocníků, které mohou život seniorů o trochu zjednodušit.

 

Pravidelné braní léků

Pro stárnoucího člověka může být někdy náročné zapamatovat si, kdy má brát jaké léky, pokud má nějaké zdravotní problémy. Dávkovače léků tento problém usnadní. Organizace je dobrá i pro lidi, kteří se o nemohoucího člověka dlouhodobě starají. Některé dávkovače léků dnes už mají na sobě různé symboly, které označují nejen jednotlivé dny ale i části dne pomocí srozumitelných symbolů nebo barev. Dávkovače léků seženete ve zdravotnických potřebách, někdy i v lékárnách.

 

Přizpůsobení bytu

Pro stárnoucí pacienty může být někdy problematický obyčejný pohyb po bytě či domě. Věci každodenní potřeby se stávají nepřekonatelnou překážkou. Pokud máte například stárnoucí rodiče, kteří se o sebe chtějí starat samy, prvně byste měly udělat drobné úpravy v bytě.

 

Zajistěte například odstranění prahů a dalších nerovností, o které by starší člověk mohl zakopnout. Dalším bodem je nainstalování nejrůznějších madel. Problematickými místy jsou především ložnice, kuchyně, koupelna a toaleta. Sedání a vstávání dělá starším lidem největší problémy. Posed na záchodě usnadní i nástavec na záchodovou mísu, díky kterému si lidé nemusí sedat tak hluboko.

 

Sociální kontakt a bezpečí

Starší lidé bývají často osamoceni, některé studie dokonce uvádějí, že předčasná smrt hrozí osamoceným lidem až o 45 % častěji nežli lidem, kteří udržují sociální kontakty. Kromě návštěv a telefonátů příbuzných a blízkých zkuste zajistit, aby se stárnoucí člověk dostal občas i z domu, pokud to jeho zdravotní stav dovolí.

 

Pokud váš příbuzný vychází pravidelně z domu a vy máte strach, aby se neztratil nebo, aby se mu něco nestalo, můžete mu pořídit SOS náramek, který v případě potřeby přivolá odbornou pomoc i příbuzné.

 

Zdroj fotografie: Pixabay.com