Přestáváte ostře vidět? Nebo vidíte zamlženě? Nesnášíte přímé oslnění či pozorovaný objekt vnímáte zkresleně? Možná trpíte šedým zákalem!

Šedý zákal (katarakta) je degenerativní onemocnění oční čočky projevující se různým stupněm jejího zkalení až po úplný zákal. Ke kataraktě vedou změny jemných vláken proteinu uvnitř čočky podobné změnám, k nimž dochází při vaření vajíčka ve vaječném bílku.

Fáze katarakty

Katarakta nikdy nezpůsobuje úplnou slepotu, neboť i zcela zakalená čočka stále ještě propouští světelné paprsky. Nicméně s postupující ztrátou průhlednosti progresivně ubývá jasnosti a zřetelnosti obrazu. Pozorovateli zvenčí nemusí být šedý zákal dokonce ani v pokročilém stadiu patrný. Až v poslední fázi onemocnění je viditelné bílé zbarvení zornice.

Koho katarakta postihuje

Pokud se vám po šedesátce zhoršuje vidění, nové brýle nepomáhají a vidíte jako přes mlhu a svět ztrácí barvy, mohlo by se jednat o šedý zákal. Spousta lidí si navíc ani neuvědomuje, že by mohla mít šedý zákal a zhoršující se vidění neřeší. Ale nemusíte se bát. Šedý zákal (kataraktu) vyléčí jediný způsob: bezbolestný zákrok, při kterém se zároveň můžete zbavit dioptrií. Stačí zajít na specializované pracoviště.

Kdy přistoupit k operaci

Šedý zákal obvykle postihuje obě oči, ve většině případů však jedno oko bývá postižené více a druhé méně. Pokud se tedy pacientova schopnost ostrého vidění výrazně zhoršuje, je třeba přistoupit k chirurgickému zákroku, během něhož se zakalená očka z oka odstraní a nahradí čočkou umělou.

Rychlý, bezpečný a bezbolestný zákrok

Operace šedého zákalu je rychlá, bezpečná a bezbolestná. S velmi dobrými výsledky a celkovou prognózou. Je více než pravděpodobné, že po několikaminutovém zákroku budete vidět ještě lépe, než zamlada. A to již druhý den po zákroku! Obzvláště necháte-li si ho provést na některé z renomovaných očních klinik (Neovize, Neovízia, Oční centrum Praha), které při zákroku používají nejmodernější medicínské postupy, metody a materiály.

Zákrok hrazený pojišťovnou

Základní zákrok (klasická operace s odstraněním čočky pomocí fakoemulzifikace) je plně hrazený ze zdravotního pojištění (v ceně je i klasická monofokální čočka). V tomto případě však nelze docílit, aby pacient viděl na blízko i na dálku bez brýlí. Monofokální čočka umožňuje vidět bez brýlí jen na jednu vzdálenost. Pokud si pacient vybere vidění na blízko, může číst bez brýlí, ale při vidění na dálku bude muset používat brýle.

Připlaťte si za prémiové čočky

Pokud byste se však rádi zbavili brýlí a korigovali například astigmatismus, můžete si připlatit za prémiovou čočku, ať již asférickou (zlepšuje vidění za šera a v noci), torickou (zbavuje astigmatismu) či bifokální (zbaví pacienta brýlí). Volbu čočky doporučujeme konzultovat s oftamologem.

Revoluce v kataraktové chirurgii? Laser LenSx!

Bojíte se skalpelu a řezání? Nebo jen chcete mít stoprocentní jistotu z výsledku spojenou s krátkou dobou rekonvalescence. V tom případě zvažte operaci laserovou prováděnou precizním femtosekundovým laserem LenSx. Ten v současné době představuje doslova revoluci v kataraktové chirurgii.

Přesný, šetrný a rychlý

Místo ostrých nástrojů laser LenSx využívá moderní počítačové techniku v kombinaci se silou laserového paprsku. Ten je ve srovnání se skalpelem celkově přesnější, šetrnější a rychlejší. Laser na oko působí pouze deset vteřin. Celá laserová operace, během níž je poškozená čočka odstraněna a nahrazena čočkou umělou, netrvá déle než 15 minut. Pacient na oko vidí již druhý den po zákroku.

Rozšiřte řady spokojených pacientů

Laser LenSx je prvním laser na světě, který byl použit pro operaci šedého zákalu (katarakty). A který po celém světě navrátil zrak více než třem milionům spokojeným pacientů. A vy jejich řady můžete rozšířit.


Zdroj informací: 

https://www.neovize.cz/https://www.ocp.cz/https://www.neovizia.sk/